Centrum Medyczne Telmed wprowadza w błąd

Prezes UOKiK ściga Centrum Medyczne Telmed z Lublina za wprowadzanie w błąd pacjentów online


Centrum Medyczne Telmed w Lublinie, oferując konsultacje medyczne online za pośrednictwem stron e-lekarz24h.pl oraz e-zwolnienia24h.pl, znalazło się w ogniu kontrowersji i posądzeń. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął działania przeciwko spółce na podstawie skarg konsumentów, oskarżając ją o naruszanie zbiorowych interesów konsumentów.

Reklama niedozwolonych środków

„Potrzebujesz recepty na testosteron ? Dzięki naszej stronie internetowej uzyskasz ją już w zaledwie kilka minut.” – W taki sposób Centrum Medyczne Telmed promuje swoje usługi, mimo że jednocześnie wyklucza ten lek w regulaminie witryny e-lekarz24h.pl – jako jeden z niedozwolonych obok środków psychoaktywnych, nasennych czy o działaniu odurzającym. Wszystkie one stosowane są przy poważnych schorzeniach i terapii, której zalecenie wymaga diagnozy i bezpośredniego kontaktu z lekarzem.

Co więcej poprzez użycie fraz zawierających nazwy tych leków, spółka pozycjonuje swoją stronę w wyszukiwarkach internetowych, sprawiając tym samym wrażenie że je oferuje, co może stanowić nieuczciwą praktykę rynkową. Na podstawie wyników wyszukiwania oraz haseł reklamowych, konsumenci mogli decydować się na kontakt z firmą i złożenie zamówienia.

Recenzje usług w Telmed moderowane i manipulowane

Centrum Medyczne Telmed moderuje opinie na pozytywne

Centrum Medyczne Telmed również promuje swoją działalność, przez publikowanie na swoich stronach internetowych, wyłącznie pozytywnych komentarzy od użytkowników. Trudno stwierdzić, czy te opinie są autentyczne i pochodzą od rzeczywistych klientów, a brak jasnych wytycznych w tej kwestii jest problemem, szczególnie biorąc pod uwagę wpływ recenzji na decyzje konsumentów.

Od stycznia bieżącego roku, zgodnie z dyrektywą Omnibus, każdy przedsiębiorca zapewniający dostęp do opinii produktów i usług musi wyjaśnić, czy je weryfikuje, i w jaki sposób. To ma na celu zapobieganie fałszywym lub zniekształconym recenzjom, które wprowadzają konsumentów w błąd.

Opinie o braku konsultacji i recepty w Telmed

Nie wiadomo dlaczego na ten moment UOKiK nie dowidzi, innych niż zakomunikowane oficjalnie możliwości popełnienia przestępstwa przez Centrum Medyczne Telmed. Jednak z poniższych opinii konsumenckich rysuje się proceder wyłudzenia i oszustwa. Wszystko wskazuje na to, że w wielu przypadkach za uiszczoną przez pacjenta opłatę, otrzymuje on przez e-mail wskazówkę, aby stawić się stacjonarnie u lekarza, i ta wiadomość właśnie kosztuje około 100 złotych. Jest też wiele opinii, że usługodawca nie kontaktuje się w ogóle.

Uzasadnione są podejrzenia że podmiot nie posiada wykwalifikowanej kadry medycznej, i nie zatrudnia lekarzy. Telmed jak wynika z większości internetowych opinii, nie wystawia dokumentów potwierdzających usługę, czyli w przypadku potwierdzenia tego faktu, sprawa powinna trafić do Urzędu Skarbowego.


Agata – 29-07-2022
Nowoczesna forma złodziejstwa. Brak wystawienia L4 na jeden dzień kosztuje 100zl.
Nie polecam duże ryzyko utraty pieniędzy bez realnej pomocy.

Patka – 10-08-2022
Oszuści wyłudzają pieniądze. Nie wystawiają recept ani nic w tym stylu ktoś się powinien za nich wziąć.

Jacek – 31-08-2022
OSZUŚCI i nic więcej.
Biorą pieniądze i nie wystawiają recept oraz nie odpowiadają na korespondencję. ODRADZAM

Ania – 12-09-2022 17:49
Złodzieje uwaga na ta firmę pobrali pieniądze nie wystawili recepty, pieniądze przepadły oni nie odpowiadają złodzieje oszuści.

Arek – 16-09-2022 13:05
Klasyczna firma zarejestrowana na słupa. Zlokalizowana w wirtualnym biurze, na 99% nie zatrudniająca żadnego lekarza.

Romek – 17-10-2022
Oszuści, składam zawiadomienie na policję i do skarbówki, bo nie ma żądnego paragonu za tą fikcyjną usługę

OLGA – 24-10-2022
Uwaga ! Oszuści, nie wystawiają żadnych recept, powiedzieli ze mam zgłosić się stacjonarnie, to była opinia lekarza. Ha ha na wszystko tak mogą odpowiedzieć. Oszuści.

Karolina – 28-10-2022
Niestety nie przeczytałam opinii i straciłam pieniążki a recepty brak. Pierwszy raz trafiłam na oszustwo na receptę online. Jak do tej pory wszystkie firmie z których korzystałam wystawiały recepty.

Ola – 01-11-2022
Złodzieje oszukują – pieniądze wezmą a recepty nie ma, a jak do nich pisałam to dostałam zwrot mejla i nie ma takiego adresu

oszukana – 26-11-2022
Zgłaszam sprawę na policje i do US. Nie odbyła się żadna konsultacja. Obawiam się o dane jakie podałam tej firmie.

Jakub – 30-11-2022
Niestety oszustwo. Za głupotę zapłaciłem 100zł. Nikt się nie odzywa, zero kontaktu. OMIJAĆ TĘ ŚCIEMĘ.

Diana – 17-12-2022
DLA OSZUKANYCH !
Słuchajcie firma jawnie robi w wała bo jakim cudem „kilkunastu” specjalistów pisze z jednego emaila ? Piszcie do nich o paragon i dane lekarza który odmówił wystawienia e-recepty/zwolnienia. Oczywiście nie wyślą bo to jeden wielki przekręt, i wysyłajcie skargi do skarbówki. Kto jak kto ale oni wałków z pieniędzmi nie popuszczają. Poszkodowani proszę pisać dianatequilla@gmail.com

Kasia – 18-12-2022
Ja również zostałam oszukana !!!! Omijajcie szerokim łukiem !

Katarzyna 19-12-2022
Uwaga, oszuści ! Firma wyłudzająca dane osobowe i pieniądze – brak realnej pomocy medycznej, brak możliwości kontaktu czy rezygnacji z usług. Jednym słowem – OSZUSTWO
Regulamin sporządzony z naruszeniem podstawowych praw pacjenta i praw konsumenta.
Proszę się wystrzegać!

Michał 05-01-2023
Oszuści ! Wpłacicie kasę o dostaniecie informację o konieczności wizyty lekarskiej.

Tomasz 16-01-2023
Jedno wielkie oszustwo. Brak lekarzy, firmą zarządza jeden człowiek. Oszustwo. Kradną pieniądze.

Piotr 19-01-2023 21:23
Oszuści dlaczego jeszcze prokuratura nie wzięła się za nich. Wyłudzają dodatkowo dane osobowe

Jan 25-01-2023
Oszuści, po przelewie wysyłają maila, że wymagana jest wizyta stacjonarna i tyle. Zero danych lekarza zero podpisu zero kontaktu który jest obowiązkowy zgodnie z zamawianą usługa.

Marek 15-02-2023
Nie polecam, oszuści, brak kontaktu ze strony lekarza, brak recepty.

Arek 15-02-2023 21:43
Oszustwo! Wyłudzili pieniądze i dane osobowe i zero kontaktu!

Dominik 16-02-2023
Tak to prawda, oszukują w biały dzień. Po opłaceniu 99zł dostajecie państwo odpowiedź przez e-mail aby się stawić stacjonarnie u lekarza i ta wiadomość właśnie kosztuje 99 zł. Na ich stronie nie ma nawet telefonu kontaktowego a opinie na stronie wiadomo że są ich. Odradzam w 100% i polecam przed skorzystaniem z jakiejkolwiek strony poczytać o opiniach, ja tego nie zrobiłem…. Faktury, paragonu nic nie wystawiają- nie wiadomo kto to jest w ogóle.

Olga 21-02-2023
UWAGA! Ostrzegam przed tymi złodziejami. Zero kontaktu przez wiele godzin, brak recepty bez uzasadnienia mimo iż prosiłam o przedłużenie leków stałych i przedstawiłam dokumentację medyczną a pieniądze zabrane. Na pewno nie zatrudniają prawdziwego lekarza ponieważ gdy prosiłam o jego dane już nie odpowiedzieli. Informacje na stronie sprzeczne. Jutro idę na policję i do skarbówki.

Mateusz 03-03-2023
Wystawiają za pieniądze zwolnienia L4 sprawa zgłoszona do ZUS

Grzegorz 04-03-2023
Z całego serca nie polecam. Zamówione dwie recepty i w dwóch odbiciem się od ściany jak w innych opiniach… Koszt nauki 130 zl.
Może ktoś przeczyta przed opłatą 🙄🙄🙄

DoRi 09-03-2023
Nie polecam. Pomimo opłacenia konsultacji i pobrania należności – lekarz nie zadzwonił -otrzymałam wyłącznie maila o konieczności wizyty stacjonarnej. Należność została pobrana w kwocie 100 zł i do widzenia. Zero pomocy. W odpowiedzi na reklamacje i prośbę o zwrot należności – firma zasłania się tym,że konsultacja się odbyła. „Rzekoma konsultacja” bez udziału pacjenta. Niezły interes.

Kamil 11-03-2023
Oszuści, omijać szerokim łukiem. Straciłem 65 zł i dowiedziałem się że lekarz o którego wnioskowałem nie ma możliwości wystawienia recepty online. Na ich stronie było napisane zupełnie co innego. Złodzieje i oszuści !! Zgłaszam sprawę na policję

Magdalena 14-03-2023
serwis nie działa, nie ma opłaconej recepty, ani żadnego kontaktu z ich strony, na reklamacje nie odpowiadają

Oszukana 21-03-2023
Okradli mnie i innych ludzi. Proszę się nie nabierać i nie być naiwnym. Niestety nie sprawdziłam dogłębnie komentarzy, błąd. Złodzieje

Beata 27-03-2023
Ci co dają pozytywy na stronie firmowej są zapewne od tych złodziei ! Takich ludzi powinno się niszczyć i puszczać z torbami. Ja tego nie odpuszczę, choćbym miała nawet do tego Lublina pojechać osobiście to to zrobię. Dziś złożyłam zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Błażej 28-03-2023
Ohydne napady konkurencji. Ja polecam strona działa. Pozdrawiam

Do Błażej 31-03-2023
Zastanawia w czyim imieniu wypowiada się użytkownik o nicku Błażej, jeżeli stroną dla niego jest konkurencja, i na nią zgania wszystkie negatywne opinie. Raczej pacjent tym tokiem rozumowania nie pójdzie…

O a 01-04-2023
Uważajcie na złodziei. Brak konsultacji telefonicznej, opłata pobrana w kwocie 99 zł. Mail z odpowiedzią żeby udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

Wojciech 14-04-2023
Nie polecam. Brak recepty, brak informacji o lekarzu który udzielił mi „niby” konsultacji i brak faktury za wpłacone pieniądze. Omijajcie dalekim łukiem.

Dorota 25-04-2023
Przestrzegam ! To firma słup na wyciąganie pieniędzy.

Janusz 03-05-2023
Zostałem oszukany przez elekarze24 powiązane z Centrum Medyczne Telmed. Kwota 65 zł. E-recepta nie została wystawiona. Sprawę rozpatruje Biuro Adwokackie

Szymon 20-05-2023
brak możliwości wystawienia leku z poziomu Telemedycyny, zalecana stacjonarna konsultacja lekarska
Oszuści.

kablówka 23-05-2023
Nie wystawiają żadnych recept, tylko kradną pieniądze.
Te pozytywne opinie piszą sobie sami, albo inni za pieniądze zapewne.
Zastanawiam się jeszcze jaki będzie najlepszy sposób ukrócić ten niecny proceder. Trzeba działać nie pod wpływem emocji, tylko spokojnie i nie odpuszczać.
A tak na marginesie: jak można wystawić L-4 na dziecko wirtualnie? Pani, co się tym pochwaliła napisała wyżej w komentarzach jaka jest super z tego powodu zadowolona. Ups. Nie polecam.

Barfasfs 26-06-2023
Złodzieje i nieudacznicy, omijać szerokim łukiem i ostrzegać innych.

Natalia 17-09-2023
Złodzieje ! Wszystkie pozytywne opinie podane przez podstawionych ludzi. Firma na słupa, nie realizują żadnych usług.

Praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny podkreśla, że konsumentów należy traktować uczciwie, dostarczając im rzetelnych informacji. Nieprawdziwe obietnice i niejasne zasady odstąpienia od umowy stanowią naruszenie ich zbiorowych interesów. Jeśli zarzuty potwierdzą się, Centrum Medyczne Telmed może grozić kara sięgająca nawet 10 proc. obrotu. Również istotne jest, że spółka stosuje niejasne i mało precyzyjne sformułowania dotyczące możliwości, sposobu i terminu odstąpienia od umowy oraz o okolicznościach, w których konsument traci takie prawo.

Niezależnie od wyniku dochodzenia, ta sprawa stawia ważne pytania o uczciwość i przejrzystość w usługach medycznych dostępnych online oraz o konieczność rzetelnego informowania i ochrony interesów konsumentów.

Prezes UOKiK przygląda się działalności różnych podmiotów oferujących e-recepty w zakresie dotyczącym naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Prowadzone są obecnie postępowanie wyjaśniające w sprawie ustalenia czy działalność gospodarcza prowadzona za pośrednictwem stron internetowych CentrumMarihuany.pl, Pewna-Recepta.pl,  dobra-recepta.pl, lekarz-recepta.pl super-recepta.pl oraz nasza-recepta.pl narusza zbiorowe interesy konsumentów lub czy wzorce umów zawieranych przez operatorów wspomnianych platform mogą zawierać klauzule niedozwolone.


1 komentarz “Prezes UOKiK ściga Centrum Medyczne Telmed z Lublina za wprowadzanie w błąd pacjentów online”

  1. 1. Usługi telemedyczne nie są fiskalizowane, więc placówka nie ma obowiązku wystawiania faktury/paragonu do każdej transakcji. Taka opcja jest zazwyczaj na życzenie pacjenta. Potwierdzeniem dokonania płatności jest potwierdzenie z systemu transakcyjnego, które jest automatycznie przesyłane po dokonaniu platności.
    2. Zgodnie z obowiązującym prawem: lekarz ma prawo odmówić wystawienia e-recepty/e-ZLA, a także zalecić wizytę stacjonarną. Zwrot środków pieniężnych może nie być możliwy. Jeżeli placówka będzie dokonywać zwrotu środków pieniężnych, to może być oskarżona o sprzedaż recept, co jest nielegalne w Polsce. Naczelna Izba Lekarska wydała opinię, że oddawanie pieniędzy w sytuacji nie otrzymania e-recepty, to jest sprzedaż i jest to nielegalne.
    3. Pacjent realizując konsultacje, wie w jakiej formie ona zostanie zrealizowana. Prawda jest taka, że pacjenci w większości nie czytają informacji na stronie, a następnie mają pretensje do placówki/pracowników.
    4. Zapewne doszło do naruszenia różnych przepisów m.in. wprowadzania w błąd, ponieważ były reklamowane leki na które można było uzyskać e-receptę, a finalnie nie było takiej możliwości.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top