Natural Pharmaceuticals za darmo

Natural Pharmaceuticals za darmo to kłamstwo jak wynika ze śledztwa UOKiK. Wprowadzano konsumenta w błąd, w kwestii corocznego darmowego dostarczania zapasu paraleku


Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów od dawna stawia firmie farmaceutycznej zarzuty naruszenia zbiorowych interesów, i prowadzi postępowanie w sprawie sprzedaży suplementów poprzez koncern Natural Pharmaceuticals. Chodzi między innymi o wprowadzanie w błąd opinii publicznej, w kwestii corocznego dostarczania zapasu suplementów diety. Czy wreszcie wobec przedsiębiorcy ogłoszony zostanie ostateczny wyrok.

Natural Pharmaceuticals za darmo

Natural Pharmaceuticals za darmo
to kłamstwo !

Modnym oszustwem jest i pewnie jeszcze długo będzie darmowe testowanie. Nikt nie podejrzewa firmy działającej prawie charytatywnie o możliwość oszustwa, no bo przecież wydaje się że działa z czystych pobudek ludzkich. Chodzi w tym konkretnym przypadku o próbę realizacji dostarczania darmowej partii suplementu, z jej corocznym odnawianiem do czego zobowiązuje podpisywana umowa. Jednak mało kto ma świadomość podpisywania cyrografu na pełną odpłatność, za kolejne lata dostaw !

Wiadomo nikt nie czyta tekstu napisanego małym druczkiem, a tym bardziej emeryci i renciści którzy z zasady są ludźmi starszymi i schorowanymi, tak więc z ograniczeniami co do percepcji zlokalizowania perfidnego oszustwa. Wiadomo jednak że na każdą próbę oszustwa nie ma mocnych, i tak samo starsi jak i młodsi ludzie stają się ofiarami tego przestępstwa. No bo przecież kusi, zewsząd wciskająca się do uszu reklama o darmowym dostarczaniu zdrowia do domu.

Umowy żeby były skuteczne dla chytrego planu przedsiębiorcy, muszą zniechęcać do ich całkowitego przeczytania, czyli muszą być długie, niezrozumiałe i oparte o krzyż paragrafów. Jak tu się nie pogubić jeżeli jesteśmy świadomie naciągani i oszukiwani, przez firmę która od lat szlifuje ten proceder na coraz większym gronie obywateli tego kraju.

Niestety nie przebiera się w grupach społecznych i najwierniejszymi klientami stają się starsi, schorowani i biedni ludzie, którzy po pierwsze mają ograniczone fundusze na zakup czegokolwiek, po drugie – w przypadku obciążenia ich niechcianym i pełnopłatnym produktem, wpadają w nieodwracalną pułapkę finansową. Jasnym staje że nie będą mieli sił i pieniędzy, na to by walczyć sądownie z oprawcami lub choćby wiedzieć gdzie skierować zapytania o pomoc prawną.

Natural Pharmaceuticals za darmo

Chwyty marketingowe Natural Pharmaceuticals
dla zwabienia w pułapkę konsumenta

Każdy konsument ma prawo do rzetelnej i niewprowadzającej w błąd informacji, zawierającej wszelkie niezbędne dane o produkcie. To na przedsiębiorcy ciąży obowiązek ich prawidłowego przedstawienia, tak by konsument mógł podjąć świadomą decyzję o zakupie. Tymczasem w przypadku firmy Natural Pharmaceuticals, wątpliwości UOKiK budzi: Nietransparentne informowanie konsumentów o udziale w programie corocznych dostaw czyli subskrypcja.

Małym druczkiem czyli sidła na konsumenta

Informacja o udziale w programie regularnych dostaw, została napisana małą czcionką na dole druku do składania zamówienia. W przypadku zaś zamówień telefonicznych formuła o której mowa, jest odczytywana przez konsultanta bardzo szybko, a konsument nie bierze aktywnego udziału w tej rozmowie. Wszystko to może utrudniać podjęcie przez niego świadomej decyzji o zakupie. Ponadto w części realizowanych zamówień internetowych, spółka mogła w ogóle nie informować konsumentów, że wzięli udział w programie regularnych dostaw.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił spółce Natural Pharmaceuticals w Warszawie zarzuty naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Firma sprzedaje suplementy diety na odległość w postaci zamówienia przez internet, telefon lub wypełniając wydrukowany kupon zamówienia. Urząd wszczął także postępowanie w sprawie nałożenia kary na osobę zarządzającą firmą, która mogła umyślnie doprowadzić do naruszenia praw konsumentów. W postępowaniu sprawdzane jest rzetelne informowanie o konsekwencjach celowego zakupu towaru.

Wprowadzające w błąd złożenie zamówienia

Po złożeniu zamówienia drogą internetową na darmową próbkę produktu, konsumentowi wyświetlana jest strona z potwierdzeniem złożenia zamówienia i równocześnie pokazuje się oferta specjalna na roczny zapas produktu w obniżonej cenie wraz z upominkiem.

Informacja z potwierdzeniem zamówienia bezpłatnego produktu została przedstawiona niewielką czcionką, a wyeksponowany został przycisk do złożenia zamówienia odpłatnej wersji suplementu. Kliknięcie przycisku „Zamawiam” nie jest jednak potwierdzeniem wysłania zamówienia na darmowy miesięczny zapas suplementu diety, ale dotyczy odpłatnego rocznego zapasu tego produktu. Może to powodować, że konsument nieświadomie lub przypadkowo go zamówi.

Upublicznianie informacji wprowadzających błąd

Materiały reklamowe wskazywały, że suplement diety ProstaXin Plus jest rekomendowany dla wszystkich mężczyzn po 50 roku życia w ramach Ogólnopolskiej Kampanii dla Zdrowia Prostaty, co mogło fałszywie sugerować prowadzenie kampanii z urzędu państwa. Z informacji jakie posiada UOKiK wynika, że ta kampania jest organizowana przez Natural Pharmaceuticals. Chwyt marketingowy spółki mógł mieć na celu uwiarygodnienie oferowanego suplementu jako pełnowartościowego produktu, który skutecznie wspomaga mężczyzn borykających się z problemami zdrowotnymi.

Firma miała też wprowadzać konsumentów w błąd w reklamie telewizyjnej informacjami o tym, że każde gospodarstwo domowe mogło zamówić darmowy zapas roczny witaminy D. Jednak w reklamie pojawiły się dodatkowe warunki napisane małą czcionką – niezbędne było pokrycie kosztów wysyłki, czego konsumenci mogli nie odczytać.

Powoływanie się na europejskie autorytety

Reklamy Natural Pharmaceuticals przywoływały autorytet Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności informując, że zaleca on przyjmowanie różnych składników mineralnych. Z informacji które posiada UOKiK wynika, że może to być bezprawne, ponieważ ta instytucja nie wydała rekomendacji produktom sprzedawanym przez rzeczony koncern.

Reklamy sugerowały również, że ponad milion klientów jest zadowolonych z danego suplementu diety, podczas gdy informacja ta dotyczy ogółu klientów firmy, w tym korzystających z darmowych próbek.

UOKiK

Czekamy na ostateczny werdykt UOKiK

Wygląda na to że dużo się nie zmieniło, ponieważ kolejny raz jesteśmy atakowani na skrzynki mailowe reklamą Natural Pharmaceuticals. Trudno powiedzieć czy dystrybutor wziął sobie do serca oskarżenia UOKiK i czy coś zrobił w pozostałych punktach. Niestety w mailu jesteśmy dezinformowani hasłem „Odbierz za darmo !” To manipulacja która była podnoszona przez UOKiK i istniała od początku tego procederu. Wygląda na to że przynajmniej w tym aspekcie nic się nie zmieniło

Postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów może zakończyć się nałożeniem kary do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy za każdą ze stwierdzonych praktyk. Równocześnie Prezes UOKiK wszczął postępowanie w sprawie nałożenia kary na osobę zarządzającą firmą Natural Pharmaceuticals. Zgodnie z prawem, jeśli umyślnie doprowadziła ona do naruszenia praw konsumentów, może jej grozić kara do 2 mln PLN za każdą praktykę.

Co prawda decyzja o wszczęciu działań kontrolnych wobec Natural Pharmaceuticals została podjęta dnia 20.04.2022 roku, to nadal nie ma ostatecznej decyzji i tym sposobem ostatecznego rozwiązania problemów wielu ludzi. Jedni zostali oszukani na wielką skalę, inni mogą być nadal zachęcani do darmowych suplementów, no bo przecież wyroku jeszcze nie ma. A my konsumenci czekamy z coraz większym zniecierpliwieniem…


2 komentarze “Natural Pharmaceuticals za darmo to kłamstwo jak wynika ze śledztwa UOKiK. Wprowadzano konsumenta w błąd, w kwestii corocznego darmowego dostarczania zapasu paraleku”

  1. Przysłano mi dwie butle leku i fakturę spłaty na raty. nie zamawiałam tego leku i nie wiem co mam zrobić? To jest wyłudzanie pieniędzy

  2. Wydaje mi się, że klienci rzeczonej firmy nie mają żadnych szans na doprowadzenie do ukarania wszystkich firm tego typu. To jest trochę tak jak z kupowaniem akcji Orlenu. Interes był wielokrotnie reklamowany w internecie ze zdjęciami prezydenta RP. Andrzeja Dudy. Trzeba tylko wpłacić 990 zł. i zyski będą napływać na Twoje konto. Tylko, że po wpłaceniu tej sumy kontakt się urywa, a kiedy rezygnujesz z tego „inwestowania” i chcesz zwrotu swoich pieniędzy to konsultanci tego Orlenu każą ci wejść na przesłaną przez nich aplikację, która jak się okazuje służy do przejmowania cudzych kont. Jeśli tego nie zrobisz pieniędzy nie mogą ci oddać. Tak że myślę sobie, że z takimi gangsterami jak Natural Pharmaceuticals nikt nie wygra. O zbyt duże pieniądze tu chodzi. I nie mówię tu o jakimś odszkodowaniu, ale zwrotu pieniędzy za niechciane suplementy – też można zapomnieć. Uważam, że ta firma to czubek góry lodowej w naszym kraju. Mnie osobiście chodzi tylko o zwrot kasy jaką zapłaciłem za te nic nie warte suplementy i tak samo zwrot za odesłanie tego pocztą. Zauważyłem też, że w Polsce całkowicie zmieniło się znaczenie niektórych słów. Np. oszustwo i złodziejstwo nazywane jest teraz zaradnością życiową, kłamstwo znaczy dokładnie coś zupełnie odwrotnego, a nie chodzenie do kościoła jest zdradą polskich wartości narodowo – katolickich. Tych przykładów można mnożyć i mnożyć. Gdzie jest ten polityk, który doprowadzi do tego aby ci wszyscy oszuści trafili tam gdzie jest ich miejsce. Czyli do więzienia ? Kary finansowe nakładane na te gangi są śmieszne, a co za oszukanymi klientami ?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top