Natural Pharmaceuticals za darmo to kłamstwo

Natural Pharmaceuticals za darmo to kłamstwo jak wynika ze śledztwa UOKiK. Wprowadzano konsumenta w błąd, w kwestii corocznego darmowego dostarczania zapasu paraleku


Działania Natural Pharmaceuticals naruszają zbiorowe interesy konsumentów, – taką decyzję wydał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w tym zakwestionował siedem praktyk mogących wpływać na proces decyzyjny konsumentów, doprowadzając do manipulacji ich zachowaniem. Miały być darmowe próbki suplementów, a przychodziły rachunki za roczny zapas produktu wraz z subskrypcją. UOKiK nałożył ponad 5 mln zł kary na Natural Pharmaceuticals. Dodatkowo sankcje finansowe objęły także osobę zarządzającą spółką.

Natural Pharmaceuticals oszuści rozszyfrowani przez prezesa UOKiK

Natural Pharmaceuticals za darmo
to perfidne kłamstwo !

Modnym oszustwem jest i pewnie jeszcze długo będzie darmowe testowanie. Nikt nie podejrzewa firmy działającej prawie charytatywnie o możliwość oszustwa, no bo przecież wydaje się że działa z czystych pobudek ludzkich. Chodzi w tym konkretnym przypadku o próbę realizacji dostarczania darmowej partii suplementu, z jej corocznym odnawianiem do czego zobowiązuje podpisywana umowa. Jednak mało kto ma świadomość podpisywania cyrografu na pełną odpłatność, za kolejne lata dostaw !

Wiadomo nikt nie czyta tekstu napisanego małym druczkiem, a tym bardziej emeryci i renciści którzy z zasady są ludźmi starszymi i schorowanymi, tak więc z ograniczeniami co do percepcji zlokalizowania perfidnego oszustwa. Wiadomo jednak że na każdą próbę oszustwa nie ma mocnych, i tak samo starsi jak i młodsi ludzie stają się ofiarami tego przestępstwa. No bo przecież kusi, zewsząd wciskająca się do uszu reklama o darmowym dostarczaniu zdrowia do domu.

Umowy żeby były skuteczne dla chytrego planu przedsiębiorcy, muszą zniechęcać do ich całkowitego przeczytania, czyli muszą być długie, niezrozumiałe i oparte o krzyż paragrafów. Jak tu się nie pogubić jeżeli jesteśmy świadomie naciągani i oszukiwani, przez firmę która od lat szlifuje ten proceder na coraz większym gronie obywateli tego kraju.

Niestety nie przebiera się w grupach społecznych i najwierniejszymi klientami stają się starsi, schorowani i biedni ludzie, którzy po pierwsze mają ograniczone fundusze na zakup czegokolwiek, po drugie – w przypadku obciążenia ich niechcianym i pełnopłatnym produktem, wpadają w nieodwracalną pułapkę finansową. Jasnym staje że nie będą mieli sił i pieniędzy, na to by walczyć sądownie z oprawcami lub choćby wiedzieć gdzie skierować zapytania o pomoc prawną.

Natural Pharmaceuticals witamina d3 za darmo to fikcja

Chwyty marketingowe
dla zwabienia w pułapkę konsumenta

Każdy konsument ma prawo do rzetelnej i niewprowadzającej w błąd informacji, zawierającej wszelkie niezbędne dane o produkcie. To na przedsiębiorcy ciąży obowiązek ich prawidłowego przedstawienia, tak by konsument mógł podjąć świadomą decyzję o zakupie. Tymczasem w przypadku firmy Natural Pharmaceuticals, wątpliwości UOKiK budziło nietransparentne informowanie konsumentów o udziale w programie corocznych dostaw czyli subskrypcja.

Już pierwszy kontakt konsumentów z ofertą suplementów diety Natural Pharmaceuticals – za pośrednictwem reklamy telewizyjnej, drukowanych kuponów zamówienia, czy stron internetowych – mógł wprowadzać ich w błąd. Spółka chwaliła się „ponad milionem zadowolonych klientów” danego produktu, podczas gdy informacja ta dotyczyła liczby klientów przedsiębiorcy ogółem.

Małym druczkiem czyli sidła na konsumenta

Informacja o udziale w programie regularnych dostaw, została napisana małą czcionką na dole druku do składania zamówienia. W przypadku zaś zamówień telefonicznych formuła o której mowa, jest odczytywana przez konsultanta bardzo szybko, a konsument nie bierze aktywnego udziału w tej rozmowie. Wszystko to może utrudniać podjęcie przez niego świadomej decyzji o zakupie. Ponadto w części realizowanych zamówień internetowych, spółka mogła w ogóle nie informować konsumentów, że wzięli udział w programie regularnych dostaw.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił spółce Natural Pharmaceuticals w Warszawie zarzuty naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Firma sprzedaje suplementy diety na odległość w postaci zamówienia przez internet, telefon lub wypełniając wydrukowany kupon zamówienia. Urząd wszczął także postępowanie w sprawie nałożenia kary na osobę zarządzającą firmą, która mogła umyślnie doprowadzić do naruszenia praw konsumentów. W postępowaniu sprawdzane jest rzetelne informowanie o konsekwencjach celowego zakupu towaru.

Wprowadzające w błąd złożenie zamówienia

Na niektórych stronach internetowych Natural Pharmaceuticals oferował darmową próbkę suplementu diety. Gdy konsument klikał żeby potwierdzić chęć jej otrzymania, niemal natychmiast pojawiało się kolejne okno z podobnym komunikatem, który nie dotyczył jednak darmowej próbki, ale rocznego płatnego zapasu produktu wraz z subskrypcją. Ze względu na treść i formę graficzną, dla konsumentów mogło to być nie do rozróżnienia. Analizowane skargi potwierdziły, że spółka stosowała mechanizm przekierowania – zamówienie darmowej próbki i zapis na płatną subskrypcję następowały bezpośrednio po sobie. Wyświetlane w oknie z podziękowaniem za złożone zamówienie mogły być traktowane przez konsumentów jako kontynuacja procesu zapisu na bezpłatną próbkę produktu.

Co więcej, w kanałach kontaktu z konsumentem – na stronach internetowych, w drukowanych kuponach zamówienia, czy poprzez infolinię – spółka prezentowała m.in. roczny zapas danego produktu. Gdy po czasie przychodziła przesyłka, wówczas okazywało się, że oferta przedsiębiorcy obejmowała także płatną subskrypcję suplementów diety, czego konsumenci mogli być nieświadomi.

Wyżej wymienione praktyki związane z przekierowaniem oraz subskrypcją suplementów diety, w tym powoływanie się na społeczny dowód słuszności ( „milion zadowolonych…”) dla manipulowania klientem, należy traktować jako dark patterns (zwodnicze interfejsy). To nazwa obejmująca wszelkie elementy, które wymuszają w przestrzeni wirtualnej niezamierzone lub niechciane działania konsumentów z korzyścią dla przedsiębiorcy.

Upublicznianie informacji wprowadzających błąd

Materiały reklamowe wskazywały, że suplement diety ProstaXin Plus jest rekomendowany dla wszystkich mężczyzn po 50 roku życia w ramach Ogólnopolskiej Kampanii dla Zdrowia Prostaty, co mogło fałszywie sugerować prowadzenie kampanii z urzędu państwa. Z informacji jakie posiada UOKiK wynika, że ta kampania jest organizowana przez Natural Pharmaceuticals. Chwyt marketingowy spółki mógł mieć na celu uwiarygodnienie oferowanego suplementu jako pełnowartościowego produktu, który skutecznie wspomaga mężczyzn borykających się z problemami zdrowotnymi.

Firma miała też wprowadzać konsumentów w błąd w reklamie telewizyjnej informacjami o tym, że każde gospodarstwo domowe mogło zamówić darmowy zapas roczny witaminy D. Jednak w reklamie pojawiły się dodatkowe warunki napisane małą czcionką – niezbędne było pokrycie kosztów wysyłki, czego konsumenci mogli nie odczytać.

Powoływanie się na europejskie autorytety

Reklamy Natural Pharmaceuticals przywoływały autorytet Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności informując, że zaleca on przyjmowanie różnych składników mineralnych. Z informacji które posiada UOKiK wynika, że może to być bezprawne, ponieważ ta instytucja nie wydała rekomendacji produktom sprzedawanym przez rzeczony koncern.

Reklamy sugerowały również, że ponad milion klientów jest zadowolonych z danego suplementu diety, podczas gdy informacja ta dotyczy ogółu klientów firmy, w tym korzystających z darmowych próbek.

UOKiK

Kara za praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów

Co prawda decyzja o wszczęciu działań kontrolnych wobec Natural Pharmaceuticals została podjęta w kwietniu 2022 roku, to definitywne rozstrzygnięcie nastąpiło dopiero we wrześniu 2023 roku. Co spowodowało choćby w tym okresie, że konsumenci nadal byli oszukiwani na wielką skalę, a poprzez elektroniczną skrzynkę pocztową zachęcani byliśmy do darmowych suplementów, no bo przecież hulaj dusza piekła nie ma ! Na szczęście doczekaliśmy się ostatecznych decyzji.

Za stosowanie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów Prezes UOKiK nałożył na przedsiębiorcę karę w łącznej wysokości 5 196 840 złotych. Finansową sankcję w wysokości 110 000 złotych, za umyślne dopuszczenie do naruszenia przez przedsiębiorcę przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, karę poniesie także Carl Jonas Törnquist, prezes zarządu spółki.

Po uprawomocnieniu się decyzji przedsiębiorca będzie musiał poinformować o niej wszystkich konsumentów, którzy od 14 lutego 2017 roku byli lub są jego klientami, a także zamieścić oświadczenie na swojej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych. Decyzja Prezesa UOKiK nie jest prawomocna, spółce i osobie nią zarządzającej przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.


2 komentarze “Natural Pharmaceuticals za darmo to kłamstwo jak wynika ze śledztwa UOKiK. Wprowadzano konsumenta w błąd, w kwestii corocznego darmowego dostarczania zapasu paraleku”

  1. Przysłano mi dwie butle leku i fakturę spłaty na raty. nie zamawiałam tego leku i nie wiem co mam zrobić? To jest wyłudzanie pieniędzy

  2. Wydaje mi się, że klienci rzeczonej firmy nie mają żadnych szans na doprowadzenie do ukarania wszystkich firm tego typu. To jest trochę tak jak z kupowaniem akcji Orlenu. Interes był wielokrotnie reklamowany w internecie ze zdjęciami prezydenta RP. Andrzeja Dudy. Trzeba tylko wpłacić 990 zł. i zyski będą napływać na Twoje konto. Tylko, że po wpłaceniu tej sumy kontakt się urywa, a kiedy rezygnujesz z tego „inwestowania” i chcesz zwrotu swoich pieniędzy to konsultanci tego Orlenu każą ci wejść na przesłaną przez nich aplikację, która jak się okazuje służy do przejmowania cudzych kont. Jeśli tego nie zrobisz pieniędzy nie mogą ci oddać. Tak że myślę sobie, że z takimi gangsterami jak Natural Pharmaceuticals nikt nie wygra. O zbyt duże pieniądze tu chodzi. I nie mówię tu o jakimś odszkodowaniu, ale zwrotu pieniędzy za niechciane suplementy – też można zapomnieć. Uważam, że ta firma to czubek góry lodowej w naszym kraju. Mnie osobiście chodzi tylko o zwrot kasy jaką zapłaciłem za te nic nie warte suplementy i tak samo zwrot za odesłanie tego pocztą. Zauważyłem też, że w Polsce całkowicie zmieniło się znaczenie niektórych słów. Np. oszustwo i złodziejstwo nazywane jest teraz zaradnością życiową, kłamstwo znaczy dokładnie coś zupełnie odwrotnego, a nie chodzenie do kościoła jest zdradą polskich wartości narodowo – katolickich. Tych przykładów można mnożyć i mnożyć. Gdzie jest ten polityk, który doprowadzi do tego aby ci wszyscy oszuści trafili tam gdzie jest ich miejsce. Czyli do więzienia ? Kary finansowe nakładane na te gangi są śmieszne, a co za oszukanymi klientami ?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top