TD system

Spółka TD System łamiąc regulamin parkingowy, a także nie respektując prawa do reklamacji klientów Biedronki i Aldi, naraziła się na wyrok UOKiK, i wynikającą z tego grzywnę


Do UOKiK docierało wiele skarg na zasady działania parkingów przy sklepach Aldi i Biedronka, ponieważ zarządzająca tymi parkingami firma TD System, notorycznie naruszała zbiorowe interesy konsumentów, odmawiając uznania zasadnych reklamacji. Tak uznał Prezes UOKiK Tomasz Chróstny w wydanej w lipcu 2021 roku decyzji, co powoduje pozytywne konsekwencje dla pokrzywdzonych… Warto się odwoływać bezpośrednio do zarządcy, lub składać pozwy do sądu, ponieważ korzystne uzasadnienie do wyroku dla konsumenta wydał UOKiK.

Skargi na TD System

Od momentu wynajęcia parkingów pod sklepami Biedronka I Aldi prywatnej firmie, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów otrzymywał nieustanne skargi dotyczące nieprawidłowości parkingów zarządzanych przez spółkę TD System. Parkowanie przez pierwsze 60 lub 90 minut było bezpłatne, pod warunkiem że konsument pobrał bilet parkingowy i umieścił go za przednią szybą. Jeśli tego nie zrobił, zarządca parkingu naliczał opłatę w wysokości 90 zł albo 150 zł.

Ze skarg wynikało, że opłata dodatkowa nakładana była nawet, gdy nie minął czas przeznaczony na bezpłatne parkowanie. Wezwanie otrzymywały osoby, które pobrały bilet parkingowy, lecz nie umieściły go za przednią szybą pojazdu. Działo się to z różnych przyczyn, gdy na przykład konsument odruchowo włożył bilet do portfela i poszedł zrobić zakupy, lub nie zdążył wrócić z parkometru przed wystawieniem wezwania, a także gdy bilet zsunął się na siedzenie. Takie postępowanie przedsiębiorcy wzbudziło poważne wątpliwości Prezesa UOKiK.

Spółka TD System próbując zniechęcić klientów do dalszych ewentualnych roszczeń, odmawiała anulowania wezwania do zapłaty, w ten sposób ten sposób klienci opisywali zaistniałe zdarzenia:

„W dniu wczorajszym 28.02.2020 po raz pierwszy w życiu przyjechałam do sklepu ALDI w Pszczynie. Pobrałam z parkometru bilet i zostawiłam go w samochodzie na siedzeniu kierowcy, ponieważ było ciemno a akurat na to miejsce najmocniej świeciła latarnia. Po zrobieniu zakupów za wycieraczką miałam wezwanie do zapłaty z powodu braku biletu.”

„W dniu 27.04.2019 skorzystałem z parkingu Biedronki przy ul. Łokietka w Krakowie, w celu zrobienia zakupów. Po pobraniu biletu parkingowego ( godz. 13:44:14 ) wróciłem do samochodu gdzie za wycieraczką znalazłem wezwanie do wniesienia opłaty dodatkowej, wystawione o godz. 13:45. Czas 46 sekund jest stanowczo za krótki na zapoznanie się z regulaminem parkingu i powrót z biletem parkingowym do auta na drugi koniec parkingu.”

Kara od UOKiK za oszustwa

Prezes UOKiK ustalił, że spółka TD System Bielsko Biała odmawiała anulowania wezwań do uiszczenia opłaty za brak biletu parkingowego, mimo że konsument pobrał bilet, ale nie umieścił go za przednią szybą samochodu.

– Nie kwestionujemy wprowadzenia wymogu pobrania biletu na parkingach przed sklepami, ale brak uczciwego i rzetelnego traktowania konsumentów, którzy zgłosili reklamację i byli w stanie udowodnić, że pobrali bilet, musi wiązać się z potępieniem. W takiej sytuacji przedsiębiorca powinien umożliwić konsumentom złożenie wyjaśnień i uwzględniać reklamacje. Tymczasem udowodnienie przez klienta, że pobrał bilet i robił zakupy w danym sklepie nie stanowiło podstawy do anulowania opłaty – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Spółka TD System odpowiadała na reklamacje w formie standardowego dla wszystkich zdarzeń pisma, nie analizując faktów i dowodów wskazanych przez konsumenta, ograniczając się jedynie do stwierdzenia, że konsument złamał regulamin parkingu.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny stwierdził, że spółka TD System naruszyła zbiorowe interesy konsumentów odmawiając uznania zasadnych reklamacji, i nałożył na nią karę finansową w wysokości 150 tys. złotych. Teraz przedsiębiorca ma obowiązek poinformować o decyzji osoby, którym nie anulował wezwań do zapłaty i zamieścić taką informację na stronie internetowej. Konsumenci na podstawie ustawy o nieuczciwych praktykach rynkowych mogą dochodzić od TD System zwrotu opłaty, powołując się na decyzję Prezesa UOKiK.

TD System nie zarządza od tej pory parkingami przy sklepach Aldi, bo tak zdecydowali właściciele. Zaś za rozpatrzenie zgłoszeń dotyczących parkingów przy placówkach sieci handlowej Biedronka odpowiada obecnie Jeronimo Martins Polska. Właściciel Biedronki rozszerzył także usługi parkingowe na niektórych obiektach o konkurencyjną firmę Apcoa. 

Cieszyńska 313, 43-300 Bielsko-Biała
biuro@tdsystem.com.pl+48334000014

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top