Czysty powiat opinie

Czysty powiat to nieistniejący w rzeczywistości projekt na który dzwoniąc do nas powołuje się oszust Klara Sobieraj


Z tej strony Klara Sobieraj – ja dzwonię z działu wsparcia ekologii. 4 maja tego roku został uruchomiony pilotażowy projekt o nazwie * Czysty powiat *. Chodzi po prostu tutaj o bezzwrotne wsparcie w zakresie paneli fotowoltaicznych, w wysokości do 15 000 złotych.

Po wielokroć oszustwo
Klara SobierajOliwia BugajskaAlicja Kołodziej
symbol pozostanie jeden choć filary mogą zmieniać nazwiska…

Klara Sobieraj fotowoltaika ?

Ktoś obcy wciąż do Ciebie uporczywie wydzwania, burzy spokój we wczesne ranki i dni świąteczne uprzykrza życie ? Jaki mu cel przyświeca że tak regularnie ponawia kontakty, by od rozmówcy coś pozyskać. Co takiego cennego posiadamy, co warte jest takiego poświęcenia ze strony podającego się za konsultanta. Znasz już na pamięć tę samą barwę kobiecego głosu, irytuje więc kolejna dobrze znana porcja pytań, wciąż tych samych nagranych fraz. Czasem zmienia się tylko nazwisko operatora, czasem zdarza się że zamiast kobiety zadzwoni głos męski. Jednak cel zawsze jest taki sam, choć nie do końca wiadomo jaki, ani też kim są oszuści podszywający się pod spreparowaną postać. – Klara Sobieraj to wyimaginowany na potrzeby inwigilacji twór, który urósł w komentarzach internetowych do miana celebryty.

Mimo umacnianego potocznie mniemania że rozmawiamy z botem, okazuje się że wcale to nie jest prawdą ! Ponieważ nie rozmawiamy na szczęście z żadną sztuczną inteligencją, tylko mamy do czynienia z nagranym głosem lektora, którego wersje na potrzeby kolejnych rozmów uruchamia operator call center. Jest to osoba zatrudniona dla przestępczej grupy w celu doprowadzenia rozmówcy do wyjawienia konkretnych i krytycznych danych. I niech nikogo nie zmyli szybka mowa wydobywająca się ze słuchawki, że rozmawiamy z kimś inteligentnym. Wszystko ma na celu wzbudzenie w nas ufności, poprzez zaskoczenie i próbę wykorzystania naszej dobroci.

Gdy innym razem zadzwoni oszust przedstawiający się jako Oliwia Bugajska lub Alicja Kołodziej, musisz wiedzieć że schemat oszustwa jest całkowicie taki sam. Ponieważ jest to kolejna odsłona tej samej iluzorycznej postaci, dla celów wyprowadzenia rozmówcy w błąd. Chodzi o to żeby stworzyć mylne wrażenie, że może tym razem rozmawiamy z prawdziwą osobą, gdyż Klara Sobieraj zdążyła zaskarbić sobie już sporą rozpoznawalność na forach i przestrzeni internetowej. Oszuści mają świadomość, że ludzie coraz mniej podatni są na inwigilację, zaczynają rozpoznawać przekręt i robić sobie żarty. Co zmusza oszusta do zmodyfikowania metody w celu wprowadzenia mimo wszystko jak największej ilości rozmówców w błąd.

Najprawdopodobniej zadaniem oszusta pod przykrywką Klary Sobieraj jest zdobywanie jak największej ilości informacji o każdym z nas. Z doświadczenia związanego z nieustającym nagabywaniem dowiadujemy się, że oficjalnie Klara Sobieraj dzwoni z „konkretnego” powiatu o czym oczywiście nas informuje, a potem zapytuje przekornie czy tam się dodzwoniła… Jest to zabieg socjotechniczny, bo nieświadomi zasadzki ludzie i tacy łatwowierni od razu zaprzeczą, i być może by uzasadnić swoją prawdomówność, podadzą jak na tacy swoje dane. Taki prawdopodobnie jest zamysł autorów. I oby łatwowiernych było jak najmniej, bo wiąże się to na pewno z kłopotami ściąganymi na własną osobę.

Czysty powiat

Klara Sobieraj bot udziela sobie wywiadu

By uwiarygodnić naturalność działań telefonicznych, oszust pod fikcyjną nazwą Klara Sobieraj buduje w internecie siatkę stron i profile na Facebooku. Żadne z nich jednak nie mają umocowania w rzeczywistości, czego w dalszym etapie się dowiadujemy. Tak dzieje się na Facebookowej stronie Klary Sobieraj, na którym profilu jest ona najbardziej aktywnym uczestnikiem tego konta. Sfingowana postać posiada także siedemnastu swoich znajomych i uwaga cytat – uczęszczała do szkoły TVN. Sam nie wiem czy to miał być jakiś żart, czy szyta grubymi nićmi dla ociężałych umysłowo dykteryjka.

Śledząc konto dowiadujemy się, według dalszych wyprowadzających w pole tropów, że autorka mieszka w jednym z polskich miast – co jest o tyle mało ważne, bo najprawdopodobniej wyssane jak wszystkie inne informacje z czyjegoś brudnego palca. Jednak mocnym akordem na blogu jest reklama artykułu, w którym bohaterka udziela wywiadu samej sobie. W przeciwieństwie jednak do innych artykułów blogowych, w których znajdują się zdjęcia opisywanych bohaterów, w przypadku Klary Sobieraj zamiast oddającej jej niewątpliwe piękno facjaty, pojawia się panel fotowoltaiczny.

Gdyby każdy szeregowy telemarketer, tak jak to robi bohaterka Klara Sobieraj, poświęcał tyle czasu i energii na umacnianie wiarygodności swojego pracodawcy, to życie nasze byłoby piękniejsze, i pełne sukcesów – takich głębokich jakie nas choćby nawiedzają codziennie dzięki propagandzie sukcesu Mateusza Morawieckiego i jego boys bandu. A tak całkiem na poważnie, który normalny człowiek lubi swojego pracodawcę i złodziejski rząd ?

Czysty powiat

„Dołącz do nas i zostań operatorem Auto Bota już dziś”
– zachęcają autorzy ogłoszenia Euro Call Center

Kolejny ślad to konto na portalu OLX założone w kwietniu 2021 roku, na którym ostatnie odwiedziny właściciela konta miały miejsce 19 listopada 2021 roku. Jednak od jakiegoś czasu konto to zostało zlikwidowane lub zawieszone. Jak podaje portal „Niebezpiecznik.pl”, dzięki wywiadowczej żyłce czytelniczki tego serwisu, ostatnie ogłoszenie o zatrudnieniu w Euro Call Center, brzmiało następująco:

"Osoba, która zdecyduje się na pracę na stanowisku 'Konsultant obsługi BOT', będzie miała za zadanie odtwarzać nagrania klientom, umawiać spotkania z zakresu fotowoltaiki i raportować do przełożonego"
Klara Sobieraj Czysty powiat

Klara Sobieraj Czysty Powiat
– nieistniejący projekt i oszustwo

Nie istnieje już zlikwidowana strona internetowa czystypowiat.pl, natomiast nadal wprowadza w błąd profil na Facebooku, o tak samo brzmiącej nazwie Czysty-Powiat – program dofinansowania fotowoltaiki. Dzięki temu wszystkiemu można określić rozmach z jakim podeszli do tego projektu oszuści i na jaką skalę może być przewidziany.

Pomimo tego że wszystko jest kłamstwem, i niewiele można się szczerze dowiedzieć, to nawet na tej podstawie wysnuć trzeba wiele wniosków i hipotez. Na przykład zakładka 'kontakt’ wyświetlająca permanentnie błąd, wskazuje najprawdopodobniej jak wszystkie inne ślady na iluzoryczność postaci, co tylko pogłębia tezę jednego wielkiego kłamstwa. Dalej przesuwając się do zakładki polityki prywatności, kolejny raz jesteśmy dezinformowani że siedziba firmy jaką reprezentuje Klara Sobieraj znajduje się na terenie Ukrainy. A konkretnie w Zaporożu miałaby się znajdować spółka Euro Call Center…

Czysty powiat

Skąd dzwoni Klara Sobieraj

Zostaliśmy już na tyle przyzwyczajeni jako społeczeństwo działaniami owej szajki oszustów, że wszystko co związane z Klarą Sobieraj jest dla wielu z nas oczywistą nieprawdą. Taką nieprawdą jest też twierdzenie że siedziba Euro Call Center znajduje się w Zaporożu, ponieważ jeszcze przed rozpoczęciem działań wojennych, sprawdzili to reporterzy stacji informacyjnej Wolnych Mediów TVN. Prowadząc własne dochodzenie osobiście zweryfikowali na potrzeby realizowanego reportażu podawany mylnie adres. W ten sposób okazało się że nie ma tam żadnej zarejestrowanej firmy, i w żaden sposób nie jest możliwe namierzenie tym tropem wyżej wymienionej spółki. To wszystko jest robione dla zatarcia śladów i uniemożliwienia jakiejkolwiek identyfikacji.

Z internetowej strony można było się także dowiedzieć, że polski oddział firmy Euro Call Center znajduje się w Poznaniu, co jest takim samym kłamstwem jak wszystkie pozostałe informacje. Natomiast z rzetelnego reportażu stacji TVN dowiadujemy się, że działania operacyjne osób wykonujących do nas połączenia telefoniczne pod egidą Klary Sobieraj, najprawdopodobniej wykonywane są niestrudzenie z terenu Kielc.

Czysty powiat

UOKiK stawia zarzuty spółce FG Energy
powiązanej z Euro Callcenter

Wreszcie za Klarę Sobieraj wziął się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, z czego należałoby się bardzo cieszyć, gdyby nie świadomość dotychczasowych działań urzędu, na niwie walki z wiatrakami. Jednak patrząc na to co wyprawia z demokracją w Polsce komunistyczna władza pisowska, wiedząc jak drenuje i uzależnia spółki skarbu państwa a także wszystkie podmioty urzędowe, nie wróżę realnego rozprawienia się z tym problemem przez UOKiK. Ponieważ większość spraw jest marginalizowana wysokością przyznawanej kary i zamykana ugodowo. Oszustwa firm i związane z tym ich dochody, niestety nijak się mają do orzekanych przez UOKiK kar, a porażką są porozumienia ugodowe w zamian za niekontynuowanie lub ograniczenie procederu !

Jednak nic innego nie pozostało jak wiara, że PiS przegra zbliżające się wybory, a wtedy miejmy nadzieję zostanie pieczołowicie i surowo rozliczony, o co pewnie modlą się także, ale nie tylko hierarchowie kościoła… 😉

Wracając jednak do tematu dowiadujemy się, że UOKiK zakończył postępowanie wobec dwóch spółek, z których jedna powiązana jest umowami z Euro CallCenter czyli naszym bohaterem. Powiązanej z Euro CallCenter spółce FG Energy przedstawiono siedem zarzutów, a kolejnej firmie aż dziesięć zarzutów. Cały czas jednak trzeba sobie zdawać sprawę że Klara Sobieraj to okrzyknięty symbol tego procederu. Jednak miliony innych spraw mających swoje źródło w telemarketingu, pod innymi nazwami niż bohaterka tego artykułu, mogą nawiązywać do tej samej metody.

Prezes UOKiK sformułował następujące zarzuty:

  • podpisywanie umów poza lokalem przedsiębiorstwa, mimo że zabronione to jest od 2021 roku
  • postanowienia umów wprowadzające wątpliwości, co do wyrażenia zgody na natychmiastowe rozpoczęcie montażu i związanych z tym kosztów
  • brak jawnej informacji o rękojmi
  • wprowadzanie w błąd w kwestii „darmowego audytu”, gdy w przypadku odstąpienia od umowy trzeba słono zapłacić
Klara Sobieraj Czysty powiat

Postępujące zagrożenia i podsumowanie

Nawet szczątkowe informacje wykorzystywane mogą być w przyszłości do wyciągnięcia danych wrażliwych, dotyczących na przykład konta bankowego czy czegokolwiek innego związanego z wyłudzeniem. W internecie można znaleźć krążące publikacje, na temat przekazywanych telefonicznie ofert kredytowych, osób podających się za przedstawicieli banków czy też instytucji finansowych. Problem w tym że w owych połączeniach telefonicznych, na dzień dobry recytowane były wprost imiona i nazwiska indagowanego, podawane wcześniej tylko wydzwaniającemu zawzięcie telemarketerowi-bot.

Wszystko dobrze gdy zasadzkę na oszustów robimy z premedytacją i potwierdzamy tylko swoje przypuszczenia, gorzej gdy ktoś nieświadomie poda jednak swoje dane osobiste. Wśród możliwych scenariuszy na temat wycieku danych z centrum telefonicznego, pojawiają się podejrzenia o celowe przekazywanie ich przez firmę, lub osobiście przez pracownika który na przykład zrobił to z własnej inicjatywy by sobie dorobić. Wszystkie opcje mogą być tragiczne w skutkach dla podmiotu na którym skupiają się oszuści.

Podkreślić trzeba jeszcze raz, że nie ma żadnego projektu Czysty Powiat, na który powołuje się Klara Sobieraj. Plan oszustwa podpierany jest sfingowanymi stronami internetowymi i profilami na Facebooku. Kłamstwem jest opowiadana za każdym razem bzdura o przysługujących dotacjach, czy możliwości uzyskania wsparcia finansowego w wysokości 15 000 złotych na tak zwany panel fotowoltaiczny. Dlatego już na zawsze Klara Sobieraj pozostanie synonimem tego typu przestępstw, choć kontynuujących proceder imienniczek lub imienników będzie grubo więcej z upływającym stale czasem.


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top