Dużo jest splotu zależności biznesowych między trzema podmiotami – Cainiao Netwerk, Świat Przesyłek i Fast Pro – z których ten największy, jest spółką córką potentata w branży ecommerce chińskiego koncernu Alibaba. Niestety od dłuższego czasu jesteśmy utwierdzani w prostym fakcie, że gdzie się pojawia chińczyk tam i złodziejstwo kwitnie. Tyle że dwie pozostałe firmy wypełnione są polską kadrą i myślą techniczną. Zaś właścicielem wielu firm holdingu PGP jest Piotr Kocoń, człowiek powiązany licznymi umowami z chińskim kapitałem. To dzięki jego firmie SP Expres, sprowadzane są do Polski błękitne automaty Cainiao paczkomat.
spis treści
Nierejestrowane przesyłki
Wygląda na to że każdy ma swój garb na jaki zasłużył, ma go także przewoźnik InPost w postaci wstydliwej struktury SK Client Robakowo, którego szczegóły oszustwa opisałem w poprzednim artykule. Od dłuższego czasu ma też problem Poczta Polska, otóż swoistą puszką pandory dla narodowego przewoźnika, stały się dwie konkurencyjne firmy w postaci Fast Pro i Świat Przesyłek.
Tyle że uczciwie trzeba powiedzieć że Poczta Polska raczej nie ma nic wspólnego z procederem ogołacania paczek z ich zawartości. Niestety jest ona często ostatnim ogniwem w doręczeniu tych przesyłek, po lepkich rękach firm pośredniczących.
Ważnym przyczynkiem dla dalszego świadomego zrozumienia zasad jest podział wszystkich przesyłek na te rejestrowane i na nierejestrowane. Faktem niespornym jest że dwie firmy – Świat Przesyłek i Fast Pro mają wyłączny dostęp do przesyłek nierejestrowanych, a nie mają na szczęście dostępu do usługi AliExpress Standard Shipping, co niewątpliwie chroni klientów tych rejestrowanych przesyłek przed grabieżą. Obie firmy Fast Pro i Świat Przesyłek mają zawartą umowę z Cainiao Network.
Global Cainiao śledzenie przesyłki
Cainiao Smart Logistics Network jest chińską firmą logistyczną założoną w 2013 roku przez potentata o krótkim nawisku – Jack’a Ma – założyciela marki Alibaba Group. Jedną z wielu spółek córek tego prężnego konsorcjum jest także Global Cainiao.
Global Cainiao to międzynarodowy serwis do śledzenia przesyłek, współpracujący z mnóstwem przewoźników międzynarodowych, który dostarcza klientom informacji o stanie realizacji dostaw, i miejsca przesyłki w świecie. W usłudze Global Cainiao śledzenie odbywa się oczywiście na platformie internetowej.
Konsorcjum Cainiao Network już od 2018 roku współpracuje z Pocztą Polską, w związku z czym na bazie wcześniejszych wzajemnych dobrych doświadczeń, obie firmy podpisały już kolejną umowę tym razem na lata 2021-2022. Owocne były jak się dowiadujemy wspólne usługi świadczone między innymi dla klientów platformy aukcyjnej AliExpress.
Poczta Polska jest jedynym dostawcą przesyłek w kanale “door to door” dla usługi AliExpress, w ramach której zobowiązuje się, że przesyłka zostanie dostarczona do klienta w Polsce, w ciągu 15 dni od złożenia zamówienia.

Polska Grupa Pocztowa
Firma Polska Grupa Pocztowa rozpoczęła swoją działalność w sierpniu 2006 roku jako prywatne przedsiębiorstwo świadczące usługi pocztowe. By 2013 roku wygrać z Pocztą Polską przetarg, na doręczanie korespondencji dla sądów i prokuratur, uwaga – z ofertą tańszą o 84 mln złotych. Wygląda na to że posunięcie to było chybione i z powodu narastających zaniedbań PGP zostało w stu procentach przejęte przez InPost w 2015 roku.
Ponowna reanimacja firmy nastąpiła w lipcu 2020 roku, gdzie w fotelu prezesa zasiada młody milioner Piotr Kocoń. PGP podlega od teraz zarządowi PGP Holding, a co warte dodania, ten sam Pan o którym mowa, jest prezesem w wielu innych zależnych od holdingu spółkach, i między innymi co ważne, w spółce SP Express, instalującej sieć chińskich paczkomatów firmy Cainiao.

Świat Przesyłek
Właścicielem rodzinnej firmy Świat Przesyłek od 2013 roku jest Piotr Kocoń, obecnie wspólnik zarządu i prezes PGP Holding, ale także kilku innych spółek podległych. Jedną z wielu jest na przykład SP Express, dzięki której mamy już w Polsce zainstalowane niebieskie smukłe paczkomaty firmy Cainiao Network.
Świat Przesyłek to firma spedycyjno logistyczna, zajmująca się nie tylko usługami pocztowymi, a włączając partnerską markę Kaab tych samych właścicieli, obie zbierają jednoznaczne i niepochlebne opinie w internecie. A dlaczego takie niepochlebne ? To już sami sobie muszą odpowiedzieć, w każdym razie emocje nie stygną, i nie jeden klient za sytuację w której się znalazł, gdyby mógł w takich samych proporcjach zatrułby życie tej niechlubnej firmie.
Nikt nie wie dlaczego na drodze paczki z Chin – ale prawdopodobnie też polskich magazynów będących usługą fulfillment, pojawiają się tacy bohaterowie jak ‘Świat przesyłek’ i ‘Fast Pro’. Są to firmy które według skąpej wiedzy, na pewno przeklejają swoje naklejki list przewozowych na nasze paczki.
Jak to widać z zamieszczonych zdjęć w internecie, obie firmy w niewiadomej usłudze się dublują. Niestety mając niejasny dostęp do naszych paczek, ingerują w ich zawartość. Jedyną pewnością jest to że proceder kwitnie od wielu lat, a służbom odpowiedzialnym za egzekwowanie prawa, jakoś nie na rękę jest ukrócenie tego czarnego biznesu. Całkiem możliwe Polaku że ktoś Ciebie okrada zgodnie z prawem lub temida znowu zasłoniła oczy.
Faktem jest że obie firmy żyją na bogato dzięki trendowi do przereklamowanej chińskiej tandety, i nierejestrowanej ( tylko w Polsce ) usłudze pocztowej. W alternatywie do tej niekontrolowanej jak widać usługi, jest w pełni bezpieczny pakiet AliExpress Standard Shipping, w którego przypadku nie zaobserwowano przestępstwa okradania paczek. Nie wiadomo dlaczego obie firmy pojawiają się także przy zakupach przez Allegro. A kolejnym dziwnym tropem i argumentem do sceptycyzmu są powiązania biznesowe obu firm z Cainiao Network.

Fast Pro Łódź
Fast Pro sp z oo – KRS 0000453228
Siedziba: ul. Turystyczna 8; 05-462 Wiązowna
Oddział: ul. Fabryczna 25A 91-341 Łódź
Co cesarskie trzeba oddać cesarzowi, a co zdradliwe nazwać po imieniu – dwie powiązane z Caianio Network spółki stworzyły złodziejskie eldorado, tak twierdzą przynajmniej okradani klienci. W przeciwieństwie do InPost nie jest to jednak Fulfillment. Szczegółem wartym podkreślenia jest to, że wszystkie trzy spółki – Fast Pro, Świat Przesyłek i Cainiao powstały w tym samym roku.
Podwykonawcą firmy Cainiao Network w Polsce stała się firma Fast Pro. Trzeba też dodać że Cainiao ma umowy z Pocztą Polską, i raczej nie jest to powód do dumy dla PP. Nie wiadomo dlaczego w ogóle taka firma jak Fast Pro zagląda do naszych paczek ! Dużo ludzi podważa kompetencje tej firmy pod względem przepisów RODO. Ale przede wszystkim zastanawiające są wszelkie powiązania biznesowe, i to na czym w rzeczywistości zarabia Fast Pro Łódź, czym się zajmuje – nie licząc oczywiście okradania zawartości przesyłek.
Firma Fast Pro zarejestrowana została w 2013 roku i według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) wpisana do rejestru jako: Pozostała działalność pocztowa i kurierska. Jej główna siedziba dziś mieści się w miejscowości Wiązowna pod Warszawą; ale ma też bardziej znany z wyczynów przeciwko mieniu oddział łódzki.
Oficjalna strona internetowa Fast Pro pod adresem: fastpro.com.pl – mało informuje czym w rzeczywistości firma się zajmuje. Można przeczytać że gotowi są „rozdawać” – naprawdę tak jest to napisane ! Ale nie jest też napisane o jakie rozdawnictwo chodzi. Mam wrażenie że autorzy tego pomysłu nie do końca rozumieją znaczenia polskich słów. Mi zaś przypadł do gustu jeden z cytatów, tak zwane credo ( pisownia oryginalna ): „Za nasze produkcje możemy odpowiadać tylko wtedy, gdy dobrze znamy, gdy wiemy, co myślą i czego od nas oczekują nasi Klienci.”
Trzeba wierzyć że firma jest specem w tym co robi, najprawdopodobniej zajmuje się tym co wpadnie jej w ręce, uzależniając zyski od dotacji i powiązań spółek. Ale są też specami od reklamy, ponieważ ich oficjalnym motywem przewodnim i promowaną usługą, jest między innymi 'direct mailing’ czyli wysyłanie spamu na tradycyjną pocztę.
Podsumowując złego słowa nie można powiedzieć o siedzibie warszawskiej, natomiast uszy puchną gdy klienci wypowiadają się o tej samej firmie pod adresem łódzkim. Określenia typu złodziej są na porządku dziennym, zresztą jak inaczej ubrać w słowa i opisać firmę, która z klienta robi głupca. Może bardziej wyrafinowanym i bezpieczniejszym stwierdzeniem byłoby: firma która przywłaszcza cudzą własność… Ale opinie mają to do siebie, że nie są ortodoksyjne i wymykają się z pod jakiejkolwiek kontroli. Ale trzeba wierzyć że nie jest to hejt, tylko bezsilność w ściganiu prawdy i dążeniu do rzetelności usług.
Nie na wszystko można odpowiedzieć, bo wielu personom i urzędnikom na tym bardzo zależy, by prawda nie ujrzała nigdy światło dzienne, wielu ma w tym osobisty interes by dochodowy biznesu kręcił się nadal. Dlatego nie wiadomo jak długo będzie kwitł ten szwindel, i czy ktoś wreszcie powie stop !