Cainiao paczkomat

Cainiao paczkomat i globalne śledzenie przewozów kurierskich. Gdzie podziała się zawartość paczek z Chin plądrowanych przez Świat Przesyłek i Fast Pro


Dużo jest splotu zależności biznesowych między chińskim potentatem Cainiao Netwerk, należącym do koncernu Alibaba, a polskimi spółkami Świat Przesyłek i Fast Pro. Niestety nagminnie jesteśmy utwierdzani w prostym przeświadczeniu, że gdzie się pojawia chiński partner, tam złodziejstwo kwitnie i bezkarność. Tyle że dwie polskie firmy są zasilone polską kadrą i myślą techniczną. A ich właścicielem jest holding PGP Piotra Koconia, człowieka powiązanego licznymi umowami z chińskim kapitałem. To choćby dzięki jego firmie SP Expres, sprowadzane są do Polski błękitne automaty Cainiao.

Nierejestrowane przesyłki

Wygląda na to że każdy ma swój garb na jaki zasłużył, ma go także przewoźnik InPost w postaci wstydliwej struktury SK Client Robakowo, którego szczegóły oszustwa opisałem w poprzednim artykule. Od dłuższego czasu ma też problem Poczta Polska, otóż swoistą puszką pandory dla narodowego przewoźnika, stały się dwie konkurencyjne firmy w postaci Fast Pro i Świat Przesyłek.

Tyle że uczciwie trzeba powiedzieć że Poczta Polska raczej nie ma nic wspólnego z procederem ogołacania paczek z ich zawartości. Niestety jest ona często ostatnim ogniwem w doręczeniu tych przesyłek, po lepkich rękach firm pośredniczących.

Ważnym przyczynkiem dla dalszego świadomego zrozumienia zasad jest podział wszystkich przesyłek na te rejestrowane i na nierejestrowane. Faktem niespornym jest że dwie firmy – Świat Przesyłek i Fast Pro mają wyłączny dostęp do przesyłek nierejestrowanych, a nie mają na szczęście dostępu do usługi AliExpress Standard Shipping, co niewątpliwie chroni klientów tych rejestrowanych przesyłek przed grabieżą. Obie firmy Fast Pro i Świat Przesyłek mają zawartą umowę z Cainiao Network.

Global Cainiao śledzenie przesyłki

Cainiao Smart Logistics Network to globalna firma logistyczna, założona w 2013 roku przez chińskiego potentata o krótkim nazwisku – Jacka Ma, twórcę marki Alibaba Group. A jedną z wielu firm zależnych od Alibaby jest Global Cainiao.

Global Cainiao to międzynarodowa usługa śledzenia przesyłek, współpracująca z licznymi międzynarodowymi przewoźnikami. Dostarcza ona klientom informacji dotyczących postępu w realizacji dostaw oraz położenia przesyłek na całym świecie. Usługa śledzenia Global Cainiao działa oczywiście na platformie internetowej.

Konsorcjum Cainiao Network nawiązało współpracę z Pocztą Polską już w 2018 roku. Dzięki udanym doświadczeniom z tego partnerstwa, obie firmy podpisały kolejną umowę, tym razem obejmującą lata 2021-2022. Ta owocna współpraca przyczyniła się m.in. do usprawnienia obsługi klientów platformy aukcyjnej AliExpress.

Poczta Polska pełni kluczową rolę jako jedyny dostawca usługi „door to door” dla AliExpress. To oznacza, że firma ta zobowiązuje się dostarczyć przesyłkę do klienta w Polsce w ciągu 15 dni od momentu złożenia zamówienia, zapewniając tym samym szybką i efektywną obsługę

Cainiao paczkomat

Polska Grupa Pocztowa

Polska Grupa Pocztowa zapoczątkowała swoją działalność w sierpniu 2006 roku jako prywatne przedsiębiorstwo oferujące usługi pocztowe, co było tez impulsem do kolejnych przekształceń. Już w 2013 roku, firma zdobyła kontrakt na doręczanie korespondencji dla sądów i prokuratur, triumfując nad Pocztą Polską poprzez ofertę tańszą o 84 miliony złotych. Wydawało się, że to krok w dobrym kierunku, lecz rzeczywistość okazała się mniej przychylna, a zaniedbania zaczęły narastać, osłabiając w ten sposób PGP. W 2015 roku przyszła kolejna zmiana, kiedy to firma w całości przeszła w ręce InPost.

Jednak losy Polskiej Grupy Pocztowej całkowicie nie przyćmiło to przejęcie, a odrodzenie nastąpiło dopiero w lipcu 2020 roku, gdy do roli prezesa aspirował młody milioner Piotr Kocoń. Nowy okres to także nowa struktura w której PGP podlega zarządowi PGP Holding. Co ciekawe, Kocoń nie tylko przewodzi temu holdingowi, ale także sprawuje kontrolę nad szeregiem innych spółek zależnych, w tym istotnym obszarze – spółce SP Express. To właśnie SP Express jest odpowiedzialne za wprowadzenie i obsługę sieci chińskich paczkomatów marki Cainiao.

Postać Piotra Koconia przewija się przez to zawirowania historii PGP, odgrywając kluczową rolę w kształtowaniu współczesnego krajobrazu e-commerce w Polsce. Jego wszechstronność w prowadzeniu różnorodnych spółek stawia go w centrum działań, gdzie wzajemne relacje i strategiczne decyzje układają się w mozaikę nowej rzeczywistości handlowej.

Cainiao paczkomat

Świat Przesyłek

Właścicielem rodzinnej firmy Świat Przesyłek od 2013 roku jest Piotr Kocoń, obecnie wspólnik zarządu i prezes PGP Holding, ale także kilku innych spółek podległych. Jedną z wielu jest na przykład SP Express, dzięki której mamy już w Polsce zainstalowane niebieskie smukłe paczkomaty firmy Cainiao Network.

Świat Przesyłek to firma spedycyjno logistyczna, zajmująca się nie tylko usługami pocztowymi, a włączając partnerską markę Kaab tych samych właścicieli, obie zbierają jednoznaczne i niepochlebne opinie w internecie. A dlaczego takie niepochlebne ? To już sami sobie muszą odpowiedzieć, w każdym razie emocje nie stygną, i nie jeden klient za sytuację w której się znalazł, gdyby mógł w takich samych proporcjach zatrułby życie tej niechlubnej firmie.

Nikt nie wie dlaczego na drodze paczki z Chin – ale prawdopodobnie też polskich magazynów będących usługą fulfillment, pojawiają się tacy bohaterowie jak ‘Świat przesyłek’ i ‘Fast Pro’. Są to firmy które według skąpej wiedzy, na pewno przeklejają swoje naklejki list przewozowych na nasze paczki.

Jak to widać z zamieszczonych zdjęć w internecie, obie firmy w niewiadomej usłudze się dublują. Niestety mając niejasny dostęp do naszych paczek, ingerują w ich zawartość. Jedyną pewnością jest to że proceder kwitnie od wielu lat, a służbom odpowiedzialnym za egzekwowanie prawa, jakoś nie na rękę jest ukrócenie tego czarnego biznesu. Całkiem możliwe Polaku że ktoś Ciebie okrada zgodnie z prawem lub temida znowu zasłoniła oczy.

Faktem jest że obie firmy żyją na bogato dzięki trendowi do przereklamowanej chińskiej tandety, i nierejestrowanej ( tylko w Polsce ) usłudze pocztowej. W alternatywie do tej niekontrolowanej jak widać usługi, jest w pełni bezpieczny pakiet AliExpress Standard Shipping, w którego przypadku nie zaobserwowano przestępstwa okradania paczek. Nie wiadomo dlaczego obie firmy pojawiają się także przy zakupach przez Allegro. A kolejnym dziwnym tropem i argumentem do sceptycyzmu są powiązania biznesowe obu firm z Cainiao Network.

Cainiao paczkomat

Fast Pro Łódź

Fast Pro sp z oo – KRS 0000453228
Siedziba: ul. Turystyczna 8; 05-462 Wiązowna
Oddział: ul. Fabryczna 25A 91-341 Łódź

Co cesarskie trzeba oddać cesarzowi, a co zdradliwe nazwać po imieniu – dwie powiązane z Caianio Network spółki stworzyły złodziejskie eldorado, tak twierdzą przynajmniej okradani klienci. W przeciwieństwie do InPost nie jest to jednak Fulfillment. Szczegółem wartym podkreślenia jest to, że wszystkie trzy spółki – Fast Pro, Świat Przesyłek i Cainiao powstały w tym samym roku.

Podwykonawcą firmy Cainiao Network w Polsce stała się firma Fast Pro. Trzeba też dodać że Cainiao ma umowy z Pocztą Polską, i raczej nie jest to powód do dumy dla PP. Nie wiadomo dlaczego w ogóle taka firma jak Fast Pro zagląda do naszych paczek ! Dużo ludzi podważa kompetencje tej firmy pod względem przepisów RODO. Ale przede wszystkim zastanawiające są wszelkie powiązania biznesowe, i to na czym w rzeczywistości zarabia Fast Pro Łódź, czym się zajmuje – nie licząc oczywiście okradania zawartości przesyłek.

Firma Fast Pro zarejestrowana została w 2013 roku i według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) wpisana do rejestru jako: Pozostała działalność pocztowa i kurierska. Jej główna siedziba dziś mieści się w miejscowości Wiązowna pod Warszawą; ale ma też bardziej znany z wyczynów przeciwko mieniu oddział łódzki.

Oficjalna strona internetowa Fast Pro pod adresem: fastpro.com.pl – mało informuje czym w rzeczywistości firma się zajmuje. Można przeczytać że gotowi są „rozdawać” – naprawdę tak jest to napisane !  Ale nie jest też napisane o jakie rozdawnictwo chodzi. Mam wrażenie że autorzy tego pomysłu nie do końca rozumieją znaczenia polskich słów. Mi zaś przypadł do gustu jeden z cytatów, tak zwane credo ( pisownia oryginalna ): „Za nasze produkcje możemy odpowiadać tylko wtedy, gdy dobrze znamy, gdy wiemy, co myślą i czego od nas oczekują nasi Klienci.”

Trzeba wierzyć że firma jest specem w tym co robi, najprawdopodobniej zajmuje się tym co wpadnie jej w ręce, uzależniając zyski od dotacji i powiązań spółek. Ale są też specami od reklamy, ponieważ ich oficjalnym motywem przewodnim i promowaną usługą, jest między innymi 'direct mailing’ czyli wysyłanie spamu na tradycyjną pocztę.

Podsumowując złego słowa nie można powiedzieć o siedzibie warszawskiej, natomiast uszy puchną gdy klienci wypowiadają się o tej samej firmie pod adresem łódzkim. Określenia typu złodziej są na porządku dziennym, zresztą jak inaczej ubrać w słowa i opisać firmę, która z klienta robi głupca. Może bardziej wyrafinowanym i bezpieczniejszym stwierdzeniem byłoby: firma która przywłaszcza cudzą własność… Ale opinie mają to do siebie, że nie są ortodoksyjne i wymykają się z pod jakiejkolwiek kontroli. Ale trzeba wierzyć że nie jest to hejt, tylko bezsilność w ściganiu prawdy i dążeniu do rzetelności usług.

Nie na wszystko można odpowiedzieć, bo wielu personom i urzędnikom na tym bardzo zależy, by prawda nie ujrzała nigdy światło dzienne, wielu ma w tym osobisty interes by dochodowy biznesu kręcił się nadal. Dlatego nie wiadomo jak długo będzie kwitł ten szwindel, i czy ktoś wreszcie powie stop !


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top