Babymetal koncerty

Babymetal koncerty z nadzwyczajną ekspresją, wypełnione zadziwiająco dobrą muzyką, i podkreślone artystycznym performansem


Babymetal koncerty to jak zastrzyk adrenaliny wstrzykiwany do naszego organizmu. Odpowiedzialność za to ponoszą trzy smukłe i wygimnastykowane do granic możliwości Japoneczki, tworzące wrażenie niesamowitego widowiska. Grupa tancerek wyniesiona pod względem choreograficznym na wyżyny. Ręce same składają się do oklasków, a stopa próbuje podążać za wybijanym przez perkusistę rytmem.

Coś tak dziwacznego rzadko spotykane jest na co dzień i od święta. Być może w Japonii bliżej im do takiej normy, i na nich już to nie robi żadnego wrażenia… Skądinąd wiadomo że akurat ta nacja bawi się świetnie przy tego typu spektaklach. Wcale się temu nie dziwię, bo dla mnie to ogrom wyjątkowego spektaklu. Performans w czystej postaci. Połączenie ferii świateł, agresywnego tańca, muzyki i śpiewu. Niby tak pospolite połączenia, a jednak w realiach wygląda to odlotowo.

W skład grupy wchodzą trzy młodociane wokalistki i tancerki: Suzuka „Su-metal” Nakamoto, oraz Yui „Yuimetal” Mizuno, a także Moa „Moametal” Kikuchi. Od czasu debiutu upłynęło już trochę czasu i dziś najstarsza z dziewczyn ma 23 lata, a dwie kolejne są o dwa lata młodsze od swojej koleżanki. Formacja powstała w 2010 r jako część żeńskiej grupy Sakura Gakuin, jednego z najpopularniejszych zespołów w Japonii i próbuje za wszelką cenę połączyć j-pop z heavy metalem.

Babymetal koncerty

Subiektywnie mogę orzec że jest to bardzo udane połączenie metalu z popem. Także swoistego rodzaju próba powiązania ognia i wody. Kłóci się tu delikatny i dziewczęcy głos z twardą nader ordynarną muzyką heavy metalową. Ale jak to się mówi, czasem i przeciwieństwa się przyciągają. Nadinterpretacją jednak byłoby powiedzieć że dziewczęta śpiewają ! Jest to raczej swego rodzaju pokaz artystyczny, a dźwięk wydobywa się w większości z taśmy.

Dziewczynki jeżeli już to specyficznie rapują niż śpiewają. Jeśli chodzi zaś o zespół instrumentalny, to też nie podejrzewam żeby to byli wysokiej klasy instrumentaliści. Jednak zaproponowana muzyka metalowa stoi na bardzo wysokim poziomie. Nie dyskutuje się o gustach, bo każdy może lubić co chce, ale nawet jak na nagrania studyjne, to ten kompletnie nieznany u nas band, ma bardzo spójne i mocne brzmienie. Nie jestem pewien czy na koncercie zespół gra czy tylko udaje, ale w tym przypadku liczy się dla mnie efekt końcowy. A tutaj wszystko łączy się w spójną, efektowną i energetyczną całość.

Pierwszy teledysk Babymetal – „Doki Doki Morning” z listopada 2012 roku, do tej pory zanotował na portalu Youtube prawie 27 mln odsłon. Nie jest on jednak najpopularniejszym klipem młodych Japonek, śpiewających słodkimi głosami do metalowego podkładu. To miano najbardziej wysłuchiwanego utworu dzierży „Gimme Chocolate!!” z debiutanckiej płyty „Babymetal”, który to utwór obejrzało już uwaga: przeszło 137 mln osób na całym świecie !

Babymetal koncerty – Performans Manga i Kawaii

Bardzo energetyczny pokaz, wszystko rytmicznie wykonane i wspaniale choreograficznie zaprojektowane w szczegółach. Jak czytam zarzuty że te Japoneczki nie umieją śpiewać i w ogóle udają śpiewanie, to ja się pytam a co robią pasożyty DJe, lub im podobni naśladowcy dźwięków uważający się za artystów ? Niestety świat zszedł na psy i idzie w głęboką komercje. Ale gdy mam możliwość wybierać to wolę powiew świeżości, a nie kolejne przetwarzanie w koło znanych utworów. Dla mnie bomba, dużo energii, estetyki wschodu, i żywego rytmu. Taki trochę odpowiednik japońskiego scenicznego Michaela Jacksona  – i niech się król nie przewraca od porównania w grobie…  Estetyczne to i apetyczne. Intryguje mnie też cały czas, kto tak ładnie gra podkład metalowy.

Mieli Francuzi swoją Vanesse Paradis, mają Japończycy Babymetal. Bardzo pozytywne wrażenia. Dużo młodzieńczej energii, fajny rytmiczny dźwięk wpadający w ucho, pozytywny odbiór wizyjny. Ciekawie ucharakteryzowane latorośle z kraju kwitnącej wiśni. Wyjątkowe połączenie różnych stylów, muzycznego w postaci heavy metalu i bajkowego w odsłonie Japanes Manga.

Babymetal koncerty

Heavy metal wysokich lotów !

Za projekt odpowiedzialny jest zamaskowany dla publiki Kobametal – Key Kobayashi, producent koncernu z Amuse Inc. który ma pod opieką wielu popularnych muzyków i aktorów, prywatnie fan metalu. Jak wieść niesie kiedy powstał pomysł stworzenia grupy, dziewczyny w ogóle nie wiedziały, czym jest heavy metal. Szybko okazało się jednak, że ta dość oryginalna formuła podbija serca japońskich fanów. Już w listopadzie 2010 r. dziewczyny po raz pierwszy wystąpiły na żywo na debiutanckim koncercie Sakura Gakuin.

Powiedzieć że to taka swoista ciekawostka – to jakby nic nie powiedzieć ! Ten spektakl to eksplozja świeżości, ciężko znaleźć coś podobnego na naszym starym kontynencie. Kultura japońska cały czas zadziwia nas Europejczyków, ale zdziwieni mogą też być Amerykanie kreatorzy wszelkich performansów, cokolwiek zszokowani formą przy pionierskim występie Babymetal na terenie Stanów Zjednoczonych.

Nastolatki z Babymetal systematycznie umacniają swoją pozycję na muzycznej scenie. W ciągu kilku lat działalności grupa zagrała na największych festiwalach w Japonii (Summer Sonic, Loud Park) i w prestiżowej sali koncertowej Budokan (dla ok. 20 tysięcy widzów). Girlsband dzielił już scenę z takimi tuzami ciężkiego grania, jak choćby Metallica, Slayer czy Megadeth. Popularność sięga daleko poza ojczyznę kwitnącej wiśni, bo Babymetal koncertowały w Europie (m.in. festiwale Download, Reading, Leeds, Soninsphere) warto podkreślić  także że występowały na sławnym Wembley Arena. Jak i w Ameryce Północnej z dużym powodzeniem jako support dla Lady Gagi. Ze względu też na rosnące zainteresowanie, organizatorzy byli zmuszeni przenosić niektóre koncerty do większych sal.

Nieustająca popularność w swojej ojczyźnie, zataczająca coraz szersze kręgi,  jak i wzrastające zainteresowanie w internecie, powodują że zespół może się pochwalić osiągnięciami, o których miliony rówieśników na całym świecie mogliby tylko pomarzyć.

Polecane ścieżki na Youtube:


Babymetal – Distortion
Babymetal – BxMxC

Babymetal – Elevator Girl ( English ver.)
Babymetal – Road of Resistance – Live in Japan
Babymetal – Starlight
Babymetal – PA PA YA !!
Babymetal _ The One
Babymetal – No Rain No Rainbow
Babymetal – Karate

*Taki mały Update.
Po obejrzeniu koncertu Babymetal na Rock on the Range w 2018 roku, potwierdzam słabość delikatnego instrumentu głosowego głównej wokalistki, ale za to jestem zachwycony kunsztem instrumentalnym japońskiego zespołu męskiego. Kawał dobrego metalu !!!
Zapraszam teraz na ten koncert:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top