AliExpress paczkomat

AliExpress paczkomat to umowa Alibaby ze spedytorem InPost, który to w kolejności wynajmuje swój fulfillment złodziejom z BFE Prolis.

Dużo jest niewiedzy, prawdopodobnie celowo inspirowanej przez InPost, po wynikłej aferze okradania paczek przez SK Client Robakowo. Wszystko wskazuje na to że ścisłe powiązanie ma duet SK Clent InPost – którego niekwestionowanym następcą stała się firma BFE Prolis !

Konsorcjum Alibaba

Alibaba Group to chiński  potentat zajmujący się rynkiem e-commerce na świecie. Firma przebojem wdarła się w 2014 roku na giełdę Wall Street z rekordowym otwarciem sesji. Paradoksem jest to że taki gigant nie sprzedaje żadnego towaru, ponieważ spółka sprzedaje szeroko rozumiane usługi. Wszystko opiera na platformie zajmującej się tworzeniem warunków dla rozwoju małych firm handlowych i umożliwieniu im szybkiego wzrostu.

Na wewnętrznym rynku chińskim Alibaba kontroluje 80 procent obrotu, i jest właścicielem trzech znanych tam stron internetowych – Taobao, Tmall i Alibaba.com – mających setki milionów użytkowników. Alibaba Group obsługuje więcej przedsiębiorstw, niż jakakolwiek inna firma handlująca w sieci. 

Wziąwszy pod lupę, inna silną markę jaką jest Amazon, to dla porównania Alibaba nie sprzedaje towaru ale udostępnia miejsce do sprzedaży innym, i w ten sposób zarabia na swego rodzaju pośrednictwie. Biorąc na tapetę nasze polskie realia można by stwierdzić, że udostępnia swego rodzaju wielki bazar łącznie ze sprzedającymi na nim osobami.

Ze względu na panujący na świecie trend technologi mobilnej, Alibaba szczegółowo analizuje chiński rynek użytkowników smartfonów i konkuruje w tej dziedzinie wespół takimi tuzami jak Facebook, Amazon i Twitter. Jest piątą firmą na świecie po Google, Amazonie, eBayu i Facebooku, pod względem osiąganych zysków.

AliExpress paczkomat

AliExpress Standard Shipping
– kolejne dziecko Alibaby

* B2B – business to business – handel przedsiębiorca a przedsiębiorca
* B2C – business to consumer – handel przedsiębiorca a konsument

Serwis AliExpress powstał w Chinach jako sieć portalu Alibaba.com
Z początku gromadził tylko biznesowe transakcje B2B, rozprowadzając towar na rynki zewnętrzne. Dla celów detalicznych B2C, portal uruchomiony został ostatecznie w 2010 roku, wykorzystując jako dostawców małe i średnie firmy z Chin. Do dziś jest to największa i najpopularniejsza chińska platforma sprzedaży, przypominająca strukturą zewnętrzną polski portal Allegro.

AliExpress Standard Shipping ( ASS ) jest jedną z najtańszych i najbezpieczniejszych opcji wysyłki paczki, realizowaną na dwa sposoby: do paczkomatu InPost lub przez Pocztę Polską. Przesyłka ta jest w pełni rejestrowana i w miarę szybko trafia do Polski. W czasie największej fali koronawirusa i związanych z tym opóźnień przelotów, zdarzyło się, że trzeba było poczekać na ASS do miesiąca. Obecnie przesyłki z Chin do Polski docierają w mniej więcej dwa tygodnie.

Chińskie magazyny w Polsce

A czym tak na prawdę jest „bezpośrednia” dostawa z Polski w AliExpress ? Otóż polega ona na tym, że chiński biznes sprowadza masowo popularne produkty z Chin, i dostarcza to wszystko do określonych magazynów w Polsce. Jednym z takich centrów jest logistyka w Słubicach, być może także sławne Robakowo pod Poznaniem. Od razu warte podkreślenia jest związane z tym niebezpieczeństwo, ponieważ niektórzy mniej zaufani sprzedawcy, pomimo że dodają do aukcji opcję zakupu z polskiego magazynu, to wysyłają towary z Chin – co może wiązać się z dużymi problemami dla kupującego.

Mimo tych niebezpieczeństw i raczej nieświadomości konsumenckiej, Polacy masowo korzystali z tego przybytku nie bacząc na pojawiające się niestety rożne przekręty.

AliExpress paczkomat

InPost z popiołów

Firma Integer Rafała Brzóski zajmująca się kolportażem ulotek założona zostaje w 1999 roku. Dopiero siedem lat później w 2006 roku, następuje powołanie do życia spółki o nazwie InPost jako spółki córki Grupy Integer.

Przełomowym krokiem staje się zbudowanie w 2009 roku sieci paczkomatów, w zamyśle samoobsługowych maszyn do paczek czynnych całą dobę, co jest pionierskim projektem w naszym kraju.

W styczniu 2013-tego roku Poczcie Polskiej zostaje odebrany monopol na usługi przesyłania listów do 50 gram, na którego odblokowanie przepisu liczył już od dawna InPost.

Dopiero jednak od 2015 roku działalność firmy InPost zostaje poszerzona również o serwis kurierski. W tym samym roku InPost przejmuje 100 procent akcji spółki Polska Grupa Pocztowa. Następuje spektakularne wejście InPost na giełdę ! Jak też w efekcie tych działań spektakularna porażka, doprowadzająca do zachwiania płynności finansowej.

W 2017 roku spółka zostaje wykupiona przez amerykański fundusz Advent International wraz z akcjami Grupy Integer. Chodzi o spłatę zobowiązań Grupy Integer a także spółki InPost – wobec akcjonariuszy i banków, która decyzja powinna zwrócić firmie zdolność do dalszej działalności.

21 stycznia 2021 roku InPost ponownie wchodzi na giełdę, tym razem nie jest to już GPW ale Euronext Amsterdam.

AliExpress paczkomat

AliExpress umowy z Inpost

26 listopada 2019  strona internetowa spółki InPost informuje.
Cytat: „Mamy dla was kolejne fantastyczne wieści, którymi możemy już się pochwalić ! Łączymy się z AliExpress – globalną platformą zakupową Alibaba. Od teraz klienci mogą zamawiać paczki  z chin bezpośrednio do paczkomatów w całej Polsce.
https://inpost.pl/aktualnosci-inpost-rozpoczyna-strategiczna-wspolprace-z-aliexpress-0

Zaraz potem w opiniach klientów okazuje się, że dużo ludzi zawiedzie się sromotnie na tego typu usługach InPost w połączeniu zamówieniami z AliExpress oraz innych portali, ponieważ nie wiadomo dlaczego chińscy sprzedawcy, bardzo często „mylą się” i nadają paczki nie do paczkomatu, ale na adres paczkomatu – co zmienia diametralnie sytuację ! Okazuje się także że kurierzy InPost, nie poczuwają się w żaden sposób do obowiązku dostarczenia takiej paczki do celu. Co gorsze nie mają też obowiązku informować o zaistniałym fakcie odbiorcę.

Tylko prywatna inicjatywa osoby kuriera w takim przypadku może zaważyć na dotarciu przesyłki do celu, co nie jest optymistyczną wiadomością. Oczywiście trzeba zrozumieć kuriera jako człowieka, że nie dowozi źle zaadresowanych paczek osobiście do każdego z osobna, bo nie jest to jego obowiązek.

Inną sprawą która już ewidentnie nie łączy się z pomyłką chińskiego sprzedawcy, jest wysyłanie przesyłek prosto z Chin, mimo że kupujący żąda opcji dostarczenia paczki z polskiego magazynu, bo tak jest dla niego taniej i bezpieczniej. Można się domyślać że taka opcja obciąża sprzedawcę z Chin i ten manewruje – albo rzecz nazywając po imieniu oszukuje kupującego, wysyłając mu paczkę niestety z Chin, niezgodnie z zamówieniem i opłatą. Nawet jeżeli paczka trafi do celu, to dla kupującego, może się to wiązać z różnymi niedogodnościami od dodatkowej opłaty celnej, po dużo większy okres potrzebny do otrzymania paczki w ogóle.

Niestety nikt z doświadczonych w ten sposób klientów nie potrafi lub nie chce opisać zaistniały fakt od początku do końca, łącznie z przemyśleniami i pointą, co byłoby ostrzeżeniem nawet dla tych racjonalnie myślących kupujących. Z drugiej strony wiadomym jest, że zawsze znajdzie się grupa naiwnych, albo liczących na wyjątkowe szczęście, i na tą grupę liczy każdy nieuczciwy sprzedawca, nie tylko chiński.

AliExpress paczkomat

Fulfillment InPost

Co to jest Fulfillment ?
Jest to magazynowanie powierzonego towaru i realizacja zamówień na żądanie usługobiorcy, z pakowaniem i zaadresowaniem włącznie. Usługa ze względu na zaplecze, najczęściej wykorzystywana jest przez firmy wysyłkowe, duże sklepy internetowe oraz sieci sprzedażowe.

Fulfillment to usługa logistyczna wykonywana kompleksowo, polegająca w pełni na zorganizowaniu obsługi i realizacji zamówień klientów poprzez firmę zewnętrzną. W tym zakresie mieści się wielkopowierzchniowe magazynowanie i dystrybucja bardzo różnych towarów. Jest to rodzaj sprzedaży e-commerce kierowany przede wszystkim do handlu internetowego.

18.09.2019 - Cytat ze strony internetowej InPost:
"InPost wprowadził usługę kompleksowej obsługi procesów magazynowych na potrzeby rynku B2C e-commerce, podała spółka. W ramach InPost Fulfillment przedsiębiorca może skorzystać m.in. z przestrzeni magazynowej InPost - zlokalizowanej tuż obok sortowni InPost, co skraca do minimum czas wysyłki, zautomatyzowania procesu przetwarzania zamówień oraz ich finalnego kompletowania i nadawania w magazynie przez dedykowany zespół pracowników.
"https://inpost.pl/aktualnosci-inpost-fulfillment-nowa-usluga-dla-e-commerce"
AliExpress paczkomat

SK Client InPost
– dlatego paczki z AliExpress nie dochodzą

SK Cient
Robakowo ul. Firmowa 8b
Fulfillment by 428940908

Jest to jakieś widmo, przez dłuższy okres czasu działające w Robakowie pod Poznaniem, z którego to adresu wysyłano okradane paczki. Klienci kupujący różnej branży towary, w tym przypadku robili świadomie zakupy u Chińczyków na wielu aukcjach i portalach, ale także mniej świadomie – co można odczytać w komentarzach, na naszym rodzimym portalu Allegro.

Paczki te były albo przepakowywane i okradane, lub też od zera konfekcjonowane, celem zwykłego złodziejstwa i wysyłane jako zakupy realizowane przez chińskich sprzedających mających dostęp do polskiego magazynu. Można było odczytać ton komentarzy o perfidii procederu, ponieważ zdarzało się że paczki docierały do klienta, ale w postaci jakiś śmiesznych wewnętrznych ekwiwalentów, niewspółmiernych do ceny zakupu i kompletnie nie związanych z zamówieniem. Często były to rzeczy i urządzenia z widocznym śladem wielokrotnego użytkowania lub zniszczone. Wyglądało to na absurdalne żarty w stosunku do klienta i lekceważenie polskiego Prawa, firmy odpowiedzialnej za spakowanie i wysyłkę towaru.

Zakładając że nie każda firma podoła wyznaczonemu pułapowi logistycznemu, obsługi tak dużej platformy jaką jest AliExpress, i znając fakt podpisanej oficjalnie umowy InPost z AliExpress, zmusza do zadania sobie pytania, czy ten zbiór przypadków nie ma swojego wspólnego mianownika ? Tym bardziej że adres InPost Robakowo jest tożsamy z SK Client, różniąc się tylko dodatkową literką „B” na końcu.

Kolejnym wskazaniem jest w danym czasie pozycjonowanie Googlea, na słowo kluczowe „SK Client InPost”, gdzie wyszukiwarka wskazywała na mapie tereny Robakowa i ulicę stacjonowania ogólnopolskiego spedytora.

Dużo wskazuje na to że SK Client o numerze 428940908, to wynajęta od InPost usługa własna Fulfillment, czyli powierzchnia magazynowa z pracownikami. Pamiętając oczywiście że za Fulfillment odpowiada usługodawca, czyli w tym przypadku InPost.

Cytat ze strony internetowej InPost:
-„Wprowadzając nową usługę chcemy – pod jednym dachem – zaoferować branży e-commerce nową jakość: od magazynowania przez konfekcjonowanie do błyskawicznej dostawy do Paczkomatu”

-„Usługa InPost Fulfillment dla e-sklepów umożliwia szybkie przyjęcie produktów na stan magazynowy i ich udostępnienie do sprzedaży – towar trafia od producenta lub dostawcy bezpośrednio do magazynu InPost.”

Po tym jak głośno zrobiło się o złodziejstwie powiązanym z firmą InPost, na portalach pojawiły się informacje od użytkowników że zamknięto ten przybytek okryty niesławą i jednoznacznymi komentarzami . Z tych samych źródeł informacji wynika, że wyprowadziła się także jakaś nomen omen firma – z ulicy Firmowej 8B w Robakowie, gdzie potwierdzano szyld SK Client.

AliExpress paczkomat

BFE Prolis kontynuacja plądrowania

BFE Prolis
Robakowo ul. Firmowa 8b
Fulfillment by 111111111

Ciężko jest cokolwiek znaleźć w komentarzach internetowych na temat firmy BFE z Robakowa, ale wszystko wygląda na to że na miejsce SK Client, wprowadziła się firma która strategicznie zajmuje się tym samym zadaniem. Być może nawet jest to ta sama firma, tylko przemianowana na szyld BFE z racji złej sławy internetowej wokół SK Client.

Prawdopodobnie jest to swego rodzaju urząd celny lub podobnie działająca instytucja, sprawdzająca czy w naszych paczkach nie przesyła się czegoś niedozwolonego lub nieoclonego i niedopuszczonego na polski rynek. Jednak weryfikacja nigdy nie powinna opierać się o kradzież, tym bardziej o perfidne podkładanie do paczek jakiś używanych substytutów, które świadczą raczej o dobrym samopoczuciu złodzieja i nadziei na stuprocentową bezkarność.

Szukając w Krajowym Rejestrze Sądowym wpisu którejś z firm z nazwy, właśnie w miejscowości Robakowo, i nie znajdując wpisu spółki o podobnym zakresie działań, wszystko wskazuje na to że jest to duża firma spedycyjna działająca w całym kraju, – z siedzibą przypisaną do innego większego miasta. Co daje powody do podpierania się wcześniejszymi wnioskami o tym, że BFE a przedtem SK Client to Fulfilment InPost.

Szukając jednak faktów w internecie, znalazłem ciekawy zestaw opinii na temat pracodawcy jakim jest InPost
w lokalizacji poznańskiej, aby uzmysłowić stan emocjonalny zatrudnionych tam ludzi, w swego rodzaju kieracie lub wyścigu szczurów. Takie mam spostrzeżenia po ujawnionych emocjonalnych wypowiedziach pracowników InPost. Czy jednak może to być związane z jakimś niezadowoleniem z warunkami pracy i działaniami wprost sabotującymi te chore stosunki służbowe ?

W tym przypadku zatrudnieni pracownicy bardzo negatywnie wypowiadają się o niższej kadrze zarządzającej, dopuszczającej się jawnego mobbingu zatrudnionych tam pracowników, tworząc bardzo nerwową, irytującą i wykańczającą psychicznie atmosferę. Wszystko jest postawione na głowie i wycelowane w wyśrubowanie wyniku finansowego, na co przyzwolenie swoim milczenie daje centrala.

Nie dziwne byłoby więc z psychologicznego punku widzenia “odwdzięczenie się” mobbingującemu pracodawcy przez wykorzystywanych nieludzko pracowników i robienie firmie pod górkę, co można by wprost przełożyć na stosunki i zależności panujące w Fulfilment InPost czyli BFE. W podzięce za niehumanitarne traktowanie dochodzi do rozwalania firmy przez jej pracowników, a pracodawca jest zaślepiony nakręcaniem efektywności i podwajaniem zakresu pracy dla jednostek.

AliExpress paczkomat

BFE Chiny fulfillment
Globalne centra magazynowania

Całkiem niedawno znalazłem na stronach internetu firmę z Chin, która ma logo zbieżne z tematem artykułu. Chodzi o BFE Corporation Limited Statement, istniejącą także na Facebooku, ale niestety ze stroną nietłumaczoną na język polski. Trudno uznać za dziwną, zbieżność usług tej chińskiej firmy, z naszym przypadkiem z Robakowa. Firma świadczy globalne usługi centr logistycznych, magazynowania i realizacji – czyli fulfillment w wydaniu Chińskim.

Nie łatwo też znaleźć jakiś wspólny wątek z Polską, ponieważ na internetowej stronie informowani jesteśmy o tym, że oficjalnie Chińczycy z BFE współpracują z takimi krajami jak Stany Zjednoczone, Niemcy, Kanada, Wielka Brytania i Austria. Tak więc nie z Polską, ale być może chodzi tylko o podpisane umowy na gruncie państwowym, a nie umowy partnerskie firm.

Tak jak wskazywałem w poprzednich rozdziałach że SK Client to raczej fulfillment InPostu i potwierdzam niniejszym, to po odnalezieniu w Chinach korporacji BFE, śmiem twierdzić że BFE Prolis z Robakowa, może być usługą nie Polską, a właśnie korporacji chińskiej. Tym bardziej że nie ma w Krajowym Rejestrze Sądowym spółki BFE o tym samym profilu działalności. W każdym bądź razie temat BFE Robakowo zawęził się do dwóch możliwości, z mocnym wskazaniem na fulfillment chiński.

AliExpress paczkomat

BFE złodziej zidentyfikowany !

Sądząc po ogromnym zainteresowaniu rzeszy oszukanych osób, wszyscy bezskutecznie poszukują odpowiedzi na temat mechanizmów i źródła oszustwa, które od kilku lat perfidnie dokonywane jest w poznańskim Robakowie. Kim jest oszust BFE Robakowo, i na czyją korzyść ten przestępczy biznes okrada Polaków ? … Gdy wreszcie podjąłem amerykański trop na forach o oszustach, gdzie znalazłem lustrzane odbicie tego co się dzieje w naszym kraju, a co już trwa od wielu lat za granicą.

Odkrycie to jest przysłowiowym gwoździem do trumny dla BFE Corporation Limited, ponieważ potwierdza wszystkie zachowania przeniesione na polski grunt. Jest to chiński fulfillment działający w różnych krajach, i podobnie jak w Robakowie, tak ludzie na całym świecie otrzymują podrobione klocki lego, gąbki, serwetki, plastikowe autka i śnieżynki, zamiast drogich przedmiotów w rzeczywistości za które zapłacili. Przytaczając realne zdarzenia z opisów oszukanych konsumentów, ludziom wysyłano nawet czyjeś używane rzeczy, co dużo mówi o skali procederu, braku hamulców i wiary w bezkarność.

Przedruk amerykańskich opinii na Forum Konsumenta

Opublikowałem przedruk amerykańskich opinii, dających wprost odpowiedź kim jest poszukiwany oszust, skąd pochodzi i kogo sponsoruje. Wszystko wygląda na to że za biznesem chińskim, tak jak i polskim od czasu dobrej zmiany; kryje się polityka państwowych kuglarzy. W jednym przypadku jest to bezpośredni mechanizm dopływu środków wspomagających system totalitarny, w innym rozwalone struktury instytucji ochronnych, które zajmują się propagandą partyjną zamiast wykonywać ustawowe obowiązki.

W każdym normalnym kraju prawo skutecznie chroni konsumenta, bo mechanizmy instytucji takiego państwa powinny skutecznie zadziałać powodując natychmiastowe zdelegalizowanie firmy i posłanie winnych za kratki. Przecież mowa jest tu o wieloletnim pozwoleniu na proceder, a ochrona państwa w tym przypadku niestety nie działa tak jak powinna. Ktoś zapyta dlaczego tak się dzieje w kolebce praworządności i demokracji w Stanach Zjednoczonych ? Niestety do władzy na moment dorwali się populiści, którzy jak widać spowodowali nawet zamach na Kapitol, który to zamach był finałem tamtej władzy, która trudno nie zauważyć że była pupilem pisowców.

W systemach w których panuje dyktatura takich jak Chiny i częściowo już Polska, taki system niestety trafia na dobre podłoże i koniunkturę z różnych względów. W Chinach w ten sposób sponsorowana jest bezpośrednio komunistyczna władza, a w naszym kraju populistyczna władza coraz bardziej cementuje się jako kontynuacja komunizmu i centralizmu, gdzie wydawałoby się że w naszym kochanym kraju już dawno ten etap przeszedł do historii. Niestety widać że interes kwitnie, prawdopodobnie na cele wyższej propagandy i potęgę wojen.

Artykuł tematyczny:
Dropshipping co to właściwie znaczy, i jak walczyć z nieuczciwym sprzedawcą; czy nie lepiej uniknąć problemu zawczasu.

7 komentarzy “AliExpress paczkomat to umowa Alibaby ze spedytorem InPost, który to w kolejności wynajmuje swój fulfillment złodziejom z BFE Prolis.”

  1. A ja otrzymałem dzisiaj produkt ktorego nie zamawiałem, a córka oplacila przesyłkę gdy byłem w pracy. I nawet nie ma jak zrezygnować. Na przesyłce tylko adres BFE Robakowo. Ani paragonu ani żadnego potwierdzenia sprzedaży. Przekręt jakich mało i jestem lżejszy o 130 zł.

  2. Jestem świadkiem kolejnego oszustwa przez firmę BFE Firmowa 8B; 62-023 Robakowo 111111111. Zamówiłam japonki GUCCI a otrzymałam zwykłe bazarowe badziewie z licznymi wadami (skazy, przeszycia i malowania) za najwyżej 20 zł. Daleko im do firmowego obuwia ! Jestem gotowa dołączyć do zbiorowego pozwu przeciwko tej firmie lub firmie In Post, bo już nie wiem kto jest winny temu draństwu.

  3. Ja tez dostałam rzeczy niczym nie przypominajacych tych ze zdjęcia przy zamówieniu sprawe zgłosiłam na policje czy odzyskam pieniadze nie wiem ale próbowac trzeba .

  4. OTRZYMAŁAM dzisiaj torebkę okropną inny kolor niż zamawiałam miała być ze skóry jest derma > totalna porażka > nie wiem co dalej robić

  5. dzisiaj dostłam z firmy bfe propolis plecaczek , który nie przypomina tego z prezentacji, każdy kawalek dermy w innym odcieniu. krzywo przeszyty. Przepraszam, ale cały dom śmierdzi zapachem tej dermy. Nie wiem co z tym zrobić.

  6. Dziękuję za tak długi wywiad na temat wysylek paczki z Aliekspress. Jestem jedną z tych oszukanych przez InPost. Paczka z Chin została wysłana 28.09 br. Po dwóch tygodniach przybyła do Polski. Dowiaduję się przypadkiem, że paczka czekała 3dni w paczkomacie InPost (o czym w żaden sposób nie zostałam powiadomiona ani drogą mailową bądź smse-m!!! ) i kod dostępu wygasł. Interweniowałam
    w tej sprawie wielokrotne dzwoniąc na infolinię, piszącą e-maile. Zajęło mi to mnóstwo czasu!! Odpowiedzi były szablonowe, np. ,, Uprzejmie informuję, że przesyłka została zwrócona do nadawcy i nie znajduje się już w sieci InPost. Konsultanci sugerowali, że jest gdzieś w Magazynie Przesyłek Niedoręczonych (żaden z nich nie mógł określić dokładnie gdzie?!) Proponowali kontakt z nadawcą. W aplikacji Aliekspress dostawałam informację zwrotną: paczka znajduje się w Polsce i została doręczona! Znowu dzwoniłam na infolinię. Jeden z konsultantów stwierdził : taki mamy system w InPost, nie ma podglądu gdzie jest obecnie paczka i nie możemy nic na to poradzić. Proponował ponowny kontakt z nadawcą i koło się zamyka. To jest jeden wielki przekręt! Paczka wysłana do mnie się rozpłynęła..

  7. Dziękuje za otwarcie mi oczu na to z kim wszedłem w zakupy. Otóż zamówiłem w BFE Robakowo czapkę damską z szalikiem i rękawiczkami, a otrzymałem czapkę z daszkiem ( w zamówieniu czapka nie miała daszka ) i coś w rodzaju owijki na szyję . Towar całkowicie inny od tego co zamawiałem . Draństwo tolerowane przez nasze urzędy . Ponadto zamówiłem też i czapkę męską – tej w ogóle nie otrzymałem – to jedno co mnie pociesza w tym zakupie !!!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top